ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я ТА
ПСИХОСОЦІАЛЬНА ПІДТРИМКА
Психічне здоров’я та психосоціальна підтримка (ПСП) – це один із стратегічних напрямків діяльності Українського Червоного Хреста, який реалізується з 2014 року. З початком збройного конфлікту в Україні потреба в психосоціальній підтримці населення значно зросла, адже люди зіткнулися із такими кризовими подіями, до яких неможливо бути готовим.
Багато людей втратили рідних, житло, були розлученні зі своїми близькими, покинули власні домівки, перебували під обстрілами чи тимчасовою окупацією. Все це має значний вплив на людей, які постраждали, викликаючи у них дистрес, а надалі може призвести до проблем із психічним чи фізичним здоров’ям.
Дізнайтесь більше про діяльність команди напрямку психічного здоров’я та психосоціальної підтримки на сторінці Facebook:
Що робить Товариство Червоного Хреста України для психосоціальної підтримки людей?
З лютого 2022 року через ескалацію збройного конфлікту значно збільшилася кількість категорій людей, які потребують підтримки. Наразі співробітники та волонтери Українського Червоного Хреста в різних областях України працюють над наданням підтримки:
- людям похилого віку;
- людям з інвалідністю;
- сім’ям, що опинилися у складних життєвих обставинах (втратили близьких людей, зазнали шкоди здоров’ю, залишилися без майна, вимушено залишили свої домівки тощо);
- багатодітним родинам;
- демобілізованим військовослужбовцям та членам їх сімей;
- національним меншинам;
- іншим верствам населення.
Також окрема увага приділяється дітям, чиє психічне здоров’я потребує особливого ставлення.
Із 24 лютого 2022 року:
Наразі психосоціальна підтримка надається у таких обласних організаціях Українського Червоного Хреста:
- Івано-Франківській,
- Закарпатській,
- Чернівецькій,
- Львівській,
- Тернопільській,
- Хмельницькій,
- Вінницькій,
- Запорізькій,
- Полтавській,
- Харківській,
- Миколаївській,
- Одеській,
- Дніпропетровській,
- Кіровоградській,
- Волинській,
- Рівненській,
- Сумській,
- Чернігівській,
- Херсонській,
- Черкаській,
- Донецькій,
- Житомирській,
- Київській та м. Київ.
Для підтримки населення Український Червоний Хрест із початку збройного конфлікту надає першу психологічну допомогу та базову психосоціальну підтримку як у місцях переміщення, так і в нових місцях проживання людей, які вимушені були покинути свої домівки. Окрім того, волонтери Українського Червоного Хреста надають психосоціальну підтримку людям в пунктах видачі гуманітарної допомоги, де є скупчення людей. Для дітей і дорослих волонтери та співробітники Українського Червоного Хреста проводять заходи з метою їхньої підтримки: заняття з елементами творчості, рекреаційні заходи, активні ігри, структуровані заняття для підвищення емоційної стійкості, психоедукаційні заходи для дорослих.
Щоб дізнатися більше про діяльність з психосоціальної підтримки, обирайте нижче напрямок, який вас цікавить:
Психосоціальна підтримка надається як групам так і індивідуально. Для груп проводяться заходи у форматі груп підтримки, занять з елементами творчості, сімейних заходів, занять для дітей, активних ігор, психоедукаційних сесій, заходів з метою соціальної згуртованості тощо. Дані заходи мають на меті підвищити стійкість окремих людей, сімей та спільнот, знизити рівень стресу, зняти емоційну напругу та навчити, як можна самому потурбуватися про себе і своїх рідних. Індивідуальна ПСП надається людям під час візитів волонтерів до них додому, а також під час телефонних розмов. Також щоб потурбуватися про власний добробут і своїх близьких, читайте Поради, як потурбуватися про психічне здоров‘я
Навчання з першої психологічної допомоги (ППД) в Українському Червоному Хресті розпочато з 2019 року. За 3 роки діяльності напрямку було підготовлено більше 50 кваліфікованих інструкторів та тренерів з ППД, які проводять навчання в усіх куточках нашої країни. До 2020 року пройти навчання могли лише волонтери та співробітники Українського Червоного Хреста. Та останнім часом виріс попит на навчання серед населення (найбільше серед мешканців Донецької та Луганської областей, що проживали на той час на лінії розмежування), тренінги проводяться для різних категорій населення. Зокрема, для працівників Національної поліції України, ДСНС України, органів місцевого самоврядування. Запит на тренінги з ППД значно зріс з початком ескалації збройного конфлікту в лютому 2022 року. За 2022 рік під час проведення вебінарів, онлайн тренінгів та розповсюдження відео-матеріалів про першу психологічну допомогу було охоплено більше 16 000 людей.
Розгортання збройного конфлікту в Україні, пандемія COVID-19 зумовили активний розвиток компоненту надання Першої психологічної допомоги (ППД) та навчання населення наданню ППД, в якості відповіді на значно збільшений рівень стресу та тривоги, що переживає населення України в умовах нестабільної ситуації, яка постійно змінюється.
КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ
Загальнонаціональна
гаряча лінія Українського
Червоного Хреста
(пн – пт, 9:00 – 18:00)
Останні новини
ВІДЕО
МЕТОДОЛОГІЯ І СТАНДАРТИ
Діяльність з психосоціальної підтримки Українського Червоного Хреста базується на
ІНФОРМАЦІЙНІ МАТЕРІАЛИ
Політика у сфері психічного здоров’я та психосоціальних потреб
Програма “Нормальна реакція на кризові події та ознаки гострого стресу”
Буклет Як контролювати вплив новин і соціальних ЗМІ на себе
Буклет по DRR Подолання стресу у дітей, інформація для батьків та опікунів
Пам’ятка Як підтримати вашу дитину у разі бомбардування
Буклет Як говорити з дітьми про війну
Як турбуватись про себе? Поради для співробітників та волонтерів Червоного Хреста
ПОШИРЕНІ ПИТАННЯ ПРО ПСИХОСОЦІАЛЬНУ ПІДТРИМКУ
Психосоціальна підтримка – це дії спрямовані на задоволення як психологічних, так і соціальних потреб окремих осіб, сімей та спільнот. Це також дії, спрямовані на полегшення страждань осіб, які перебувають у важкій життєвій ситуації, та відновлення їхнього психосоціального добробуту.
Ситуація в Україні, що відбувається з 2013 року, виходить за межі звичайного людського досвіду. Вона значно порушила життєдіяльність людей, завдала шкоди їхньому здоров’ю, принесла великі людські втрати, значні матеріальні збитки, тощо.
Такі кризові ситуації підвищують рівень стресу в людини, а в довгостроковій перспективі можуть мати значні соціальні та психологічні наслідки для цілих сімей та спільнот. Психосоціальна підтримка полягає в тому, щоб розкрити внутрішній потенціал людини та спільноти, допомогти розвинути механізми подолання стресу та підвищити стійкість до нього. Вчасно та якісно надана психосоціальна підтримка може допомогти відновитись після кризової події значно швидше та мінімізує ризик виникнення серйозних психологічних проблем.
Розуміння важливості психосоціальних потреб та потреб у сфері психічного здоров’я сформувалося відносно нещодавно. Ця тема ставала все актуальнішою з кінця минулого століття.
В результаті, з 1991 року Міжнародна Федерація розпочала здійснення Програми психологічної підтримки, а в 1993 році був створений Методичний Центр з психосоціальної підтримки, який має в штаті найкращих спеціалістів з різних країн світу та надає національним товариствам Червоного Хреста та Червоного Півмісяця (в тому числі й Українському Червоному Хресту) допомогу в створенні служб психосоціальної підтримки для спільнот, які зазнали впливу кризових подій.
Перша психологічна допомога – набір навичок та знань, які можна використовувати для допомоги людям, що перебувають у стані дистресу. Це спосіб допомогти людям відчути спокій, здатність впоратися у складній ситуації та прийняти обґрунтовані рішення. ППД передбачає турботу про людей, які переживають дистрес, звернення уваги на їхні реакції, вміння слухати та, за необхідності, надати практичну допомогу у вирішенні проблем. Найчастіше ППД застосовується під час чи одразу після кризових подій, в тому числі особистих – втрати близької людини, хвороби тощо.
Ні. Психосоціальної підтримки потребують люди, які не можуть самостійно впоратися зі стресом, перебуваючи в складних життєвих ситуаціях, внаслідок впливу кризових подій. Разом з тим, заходи можуть відвідувати люди, які можуть стати більш вразливими в майбутньому.
Щоб дізнатись, які заходи з метою психосоціальної підтримки проводяться у вашій області чи районі зверніться в найближчу організацію Українського Червоного Хреста у вашому місті. Також, ви можете написати на емейл pss@redcross.org.ua або зателефонувати на номер 0 800 332 656, щоб отримати інформацію про локації де проводяться заходи (заходи з психосоціальної підтримки проводяться не у всіх організаціях Українського Червоного Хреста).
Наразі, щоб стати інструктором/ інструкторкою з ППД/ПСП потрібно:
- Бути волонтером або співробітником Українського Червоного Хреста.
- Пройти відповідне навчання в Українському Червоному Хресті, тренінги: “Базова психосоціальна підтримка”, “Перша психологічна допомога”, “Перша психологічна допомога дітям”.
- Пройти відповідний тренінг з підготовки інструкторів Українського Червоного Хреста з ППД/ПСП.
- За результатами тренінгу отримати рекомендації, щодо можливості проведення тренінгів як інструктор та підписання інструкторського договору ППД/ПСП з обласною/місцевою організацією Українського Червоного Хреста.
- З підписаним договором проводити тренінги з ППД/ПСП за затвердженою методологією.
Якщо ви хочете долучитись до волонтерського руху Українського Червоного Хреста в напрямку психосоціальної підтримки зверніться в найближчу організацію Українського Червоного Хреста у вашому місті. У разі, якщо в даній організації відсутня діяльність ПСП, напишіть на pss@redcross.org.ua із запитом про волонтерство і зазначенням міста, де ви знаходитесь. Ми допоможемо обрати до якої організації ви зможете долучитись. Або ж, можливо, ви захочете розвивати та очолювати напрямок ПСП у вашій місцевості.
Ви можете замовити тренінг з першої психологічної допомоги чи підтримки співробітників написавши на e-mail: pss@redcross.org.ua.
Так, в областях де надається психосоціальна підтримка проводяться регулярні заходи, спрямовані на забезпечення психосоціального благополуччя та захисту дітей. Заходи відбуваються як в приміщеннях організацій Українського Червоного Хреста, так і в школах/садочках та інших закладах, де діти перебувають протягом певного періоду часу.
В областях, де здійснюється діяльність з психосоціальної підтримки, проводяться заходи для людей похилого віку. Це можуть бути групи за інтересами, заняття з елементами творчості та інші заходи, залежно від регіону. Щоб дізнатись про діяльність напрямку психосоціальної підтримки у вашому місті зверніться до найближчої організації Українського Червоного Хреста.