Реагування на війну в Україні

РЕАГУВАННЯ НА ВІЙНУ В УКРАЇНІ

З 24 лютого 2022 року, з початком повномасштабного вторгнення рф в Україну, Український Червоний Хрест оперативно мобілізував усі сили та ресурси й розпочав надавати допомогу постраждалому населенню. З 24 лютого 2022 року волонтери і співробітники Українського Червоного Хреста майже цілодобово працюють в різних куточках України.

Вони доставляють гуманітарну допомогу потребуючим, популяризують знання з першої допомоги й мінної небезпеки, надають психосоціальну підтримку. Загони швидкого реагування виїжджають на місця руйнувань житлових будинків разом з ДСНС України, евакуюють людей та транспортують маломобільних осіб з «гарячих точок», чергують на залізничних вокзалах і пунктах перетину кордону. Мобільні медичні бригади Українського Червоного Хреста здійснюють виїзди у найвіддаленіші населені пункти, де надають медичну допомогу всім потребуючим. Соціальні помічники допомагають по домогосподарству, всіялко підтримують та доглядають за самотніми людьми літнього віку. Впроваджуються проєкти з психічної та фізичної реабілітації людей, які постраждали від війни. Місцеві осередки Українського Червоного Хреста облаштовують місця для людей, які були вимушені покинути свої домівки та забезпечують їх найнеобхіднішим.

Український Червоний Хрест допомагає державі відновлювати пошкоджені внаслідок військових дій медичні заклади, об’єкти цивільної інфраструктури, житлові будинки. Для людей, які були вимушені покинути свої домівки будуються модульні містечка з усім необхідним для комфортного життя. Громади, які опинилися без тепла та електроенергії, Український Червоний Хрест забезпечує буржуйками, модульними котельнями, електрогенераторами та іншими автономними засобами.

Робота постійно координується з державними службами України, партнерами та колегами з Міжнародного Руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.

Для допомоги постраждалому населенню задіюють всі ресурси, щоб залучити якомога більше підтримки. Український Червоний Хрест тісно співпрацює з міжнародними донорами, державним та приватними сектором, партнерами з Міжнародного Руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. Було запущено десятки фандрайзингових та краудфандінгових платформ в Україні та за кордоном. До Українського Червоного Хреста звертаються люди зі всього світу, збираючи та надаючи посильну допомогу.

ПРІОРИТЕТИ В ДІЯЛЬНОСТІ УКРАЇНСЬКОГО ЧЕРВОНОГО ХРЕСТА

Підтримка внутрішньо переміщених осіб (ваучерна програма, облаштування місць тимчасового перебування, надання гуманітарної допомоги, проведення заходів з психосоціальної підтримки)

Транспортування маломобільних людей та осіб з інвалідністю з місць надзвичайних ситуацій до медичних закладів та тимчасових прихистків

Евакуація населення з “гарячих точок”

Надання комплексної гуманітарної допомоги в Україні (відновлення пошкодженої інфраструктури, підготовка громад до зими, проєкти з реабілітації, підтримка системи охорони здоров’я, інформування з мінної небезпеки та першої допомоги, психосоціальна підтримка усіх тих, хто цього потребує)

Доставка найнеобхіднішого до населених пунктів, де є гуманітарна криза

Навчання населення навичкам надання першої допомоги, надання психосоціальної підтримки постраждалим родинам, інформування з мінної небезпеки та щодо найрозповсюдженіших захворювань та здорового способу життя

ОСНОВНІ НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ УКРАЇНСЬКОГО ЧЕРВОНОГО ХРЕСТА ПІД ЧАС ВІЙНИ

ГУМАНІТАРНА ДОПОМОГА

Гуманітарна допомога є першочерговою потребою для постраждалого населення, а саме для тих, хто залишається у місцях, де ведуться або велися активні бойові дії, та тих, хто виїжджає, маючи із собою лише документи та дорожню сумку.

Український Червоний Хрест мобілізує тисячі тонн гуманітарного вантажу й доставляє його до обласних, районних чи міських осередків Українського Червоного Хреста та розподіляється в залежності від потреб у регіоні. Гуманітарний вантаж складається з найнеобхідніших речей: продукти харчування, засоби гігієни, побутові речі, одяг, взуття, постільна білизна тощо.

ЕВАКУАЦІЯ НАСЕЛЕННЯ

З 24 лютого 2022 року, загони швидкого реагування Українського Червоного Хреста надають всебічну підтримку працівникам ДСНС України у ліквідації пошкоджень цивільної інфраструктури. Вони виїжджають на місця руйнувань будинків, розгортають намет, де надають першу допомогу, першу психологічну допомогу постраждалим, беруть участь у пошуково-рятувальних операціях, забезпечують постраждалих водою, перекусами тощо.

Також загони швидкого реагування у координації з місцевою владою здійснюють евакуацію населення. У перші місяці війни загін швидкого реагування супроводжував евакуаційні колони та надавав евакуйованим найнеобхіднішу допомогу. Також продовжується евакуація власними силами загонів швидкого реагування. Евакуюють людей з «гарячих точок» та транспортують маломобільних людей і тяжкохворих пацієнтів з населених пунктів, де постійно відбуваються обстріли.

ДОПОМОГА ЗВІЛЬНЕНИМ МІСТАМ

Першочерговими потребами людей в звільнених містах, які перебували під тимчасовою окупацією – є продукти, медикаменти, вода та засоби особистої гігієни. Орієнтуючись на ці потреби, загони швидкого реагування Українського Червоного Хреста доставляють звільненим населеним пунктам найнеобхідніше – воду, продукти харчування, гігієнічні засоби та ліки. Волонтери Українського Червоного Хреста також доставляють сімейні продуктові набори та гігієнічні товари до віддалених населених пунктів областей, куди не так просто доїхати. Також Український Червоний Хрест надає електрогенератори та автономні теплові засоби тим населеним пунктам, де відсутнє електропостачання внаслідок обстрілів, вибухів та пожеж.

Крім того, в перші дні після звільнення з тимчасової окупації для нагальної допомоги населенню волонтери розміщують намети з гарячою їжею та напоями, предметами гігієни та підзарядками для телефонів. У наметах волонтери надають першу допомогу й першу психологічну допомогу.

ДОПОМОГА ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИМ ОСОБАМ

Однією з основних задач Українського Червоного Хреста є забезпечення базових потреб, що наразі виникають у людей, які тікають від війни та розпочинають жити на новому місці. Більшість людей, які евакуювалися до безпечних місць, брали з собою невелику валізу з документами та найціннішими речами. Тому, опинившись на новому місці, люди потребують найнеобхіднішого — води, їжі, гігієнічних засобів та речей, які допоможуть у тимчасовому місці проживання облаштувати мінімальні комфортні умови побуту.

Український Червоний Хрест надає необхідну гуманітарну допомогу  людям: продуктові набори, питну воду, постільну білизну, ковдри, рушники, медикаменти, аптечки першої допомоги, підгузки для дітей та дорослих, миючі засоби, предмети чоловічої та жіночої гігієни, одяг та інші найнеобхідніші товари.

Надання гуманітарної допомоги відбувається:

  1. Централізовано – на запит міської влади, медичних закладів чи центрів тимчасового перебування ВПО. Український Червоний Хрест обробляє запити, готує гуманітарний вантаж та направляє його до структур, які робили запит, аби вони надавали населенню згідно їх потреб.

  2. У місцевих осередках Українського Червоного Хреста – люди, які звертаються безпосередньо до місцевих офісів Українського Червоного Хреста можуть отримати той вид допомоги, який наявний в організації.

Крім гуманітарної допомоги Український Червоний Хрест проводить заходи для ВПО: безкоштовні тренінги з першої допомоги, мінної небезпеки, міжнародного гуманітарного права тощо. Спеціалісти Українського Червоного Хреста організовують заходи із психосоціальної підтримки для тих, хто постраждав від війни: дітей, родин, осіб літнього віку тощо. Волонтери проводять заходи як у офісах Українського Червоного Хреста, так і на базі розміщення і проживання ВПО (модульних містечках, місцях компактного проживання ВПО, центрах для ВПО тощо).

Спільно з міжнародними партнерами, Український Червоний Хрест допомагає облаштовувати побут в місцях проживання ВПО, передаючи ліжки, матраци, побутову техніку, та надає необхідну гуманітарну допомогу. Також відкривають Центри гігієни, Соціальні пральні, перукарні, місця компактного проживання ВПО, містечка для вагітних тощо.

Ще один вид допомоги ВПО – Ваучерна програма. Вона реалізується у різних областях та має свої категорії населення, які під неї потрапляють. Ваучер дає змогу людині придбати продукти першої необхідності й покрити свої базові.

ДОПОМОГА НА ВОКЗАЛАХ ТА ПУНКТАХ ПЕРЕТИНУ КОРДОНУ

Український Червоний Хрест з 24 лютого 2022 року розпочало цілодобові чергування на перевантажених пунктах пропуску біля кордону та на залізничних вокзалах. Тут волонтери облаштовують місця для матерів та дітей, забезпечують людей водою, теплими перекусами, продуктовими наборами та предметами особистої гігієни. Також у разі потреби волонтери надають першу психологічну та першу допомогу, допомагають у транспортуванні людей з інвалідністю, посадкою й висадкою пасажирів.

ДІЯЛЬНІСТЬ УКРАЇНСЬКОГО ЧЕРВОНОГО ХРЕСТА В ОБЛАСТЯХ

Кожна обласна організація Українського Червоного Хреста надає допомогу та підтримку відповідно до потреб людей. Наприклад, у західній частині України – це переважно допомога ВПО, на сході – тим, хто залишився на місці.

У місцевих осередках Українського Червоного Хреста організовуються пункти збору речей першої необхідності та одягу, постільної білизни, ковдр тощо. Отримані гуманітарні вантажі, а також зібрана допомога розподіляються в місця компактного проживання ВПО, центри, де розміщуються люди з інвалідністю тощо чи видаються на місці, коли люди безпосередньо звертаються за допомогою.

Волонтери і співробітники допомагають державній владі створити й облаштувати місця та центри тимчасового перебування ВПО. Український Червоний Хрест будує модульні містечка для ВПО, які забезпечує усім необхідним для комфортного життя людей.

Український Червоний Хрест передає електрогенератори та інші автономні засоби тепла та електроенергії у ті громади, які цього потребують, медичні заклади, об’єкти цивільної інфраструктури тощо.

Крім того, постійно в місцевих осередках реалізуються різні програми/проєкти (наприклад, Ваучерна програма) для підтримки місцевого населення. Також систематично проводять навчання з першої допомоги, мінної небезпеки, заходи з психосоціальної підтримки. Мобільні медичні бригади Українського Червоного Хреста надають медичну допомогу у найвіддаленіших населених пунктах, соціальні помічники допомагають по домогосподарству та доглядають за самотніми людьми літнього віку по всій країні.

НАДАННЯ ДОПОМОГИ ДЕРЖАВІ

Український Червоний Хрест надає комплексну гуманітарну підтримку державним установам та службам. Наприклад, співробітники та волонтери передають ліки, медичні засоби та обладнання до медичних установ, а також організовують збір всього необхідного для шпиталів. Підтримують й працівників Укрзалізниці, ДСНС України, Національної поліції України тощо. Волонтери та співробітники Українського Червоного Хреста допомагають державним службам у реагуванні на будь-які надзвичайні ситуації в країні, та надають всебічну гуманітарну допомогу та підтримку постраждалим.

Український Червоний Хрест допомагає відновлювати пошкоджені лінії електро- та газопостачання, забезпечувати громади та медичні заклади автномоними засобами електроенергії та тепла. Волонтери замінюють пошкоджені внаслідок обстрілів вікна в будинках та забезпечують постраждалих людей усім найнеобхіднішим.

Для підтримки системи охорони здоров’я, Український Червоний Хрест розгорнув діяльність мобільних медичних бригад практично по всій Україні. Лікарі та медсестри бригад роблять виїзди у найвіддаленіші населені пункти країни та громади, у яких обмежений доступ до медичних послуг. Вони проводять медичні консультації та обстеження людей, безкоштовно видають безрецептурні ліки та призначають схему лікування для полегшення стану людини. Волонтери Українського Червоного Хреста по всій країні інформують людей про найрозповсюдженні захворювання та їх профілактику.

З 24 лютого 2022 року Товариство Червоного Хреста України:

  • проводить евакуацію людей з місць ведення бойових дій, зустрічає евакуаційні потяги та надає за потреби першу допомогу та першу психологічну допомогу. За 2022 рік було евакуйовано понад 300 тисяч людей;
  • реагує на будь-які надзвичайні ситуації в Україні. Загони швидкого реагування Українського Червоного Хреста спільно з державними службами надають першу допомогу та першу психологічну допомогу, проводять пошуково-рятувальні роботи під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, та забезпечують постраждалих всією необхідною допомогою;
  • видає продуктові, гігієнічні набори для усіх, хто цього потребує;
  • запустив роботу близько 130 мобільних медичних бригад Українського Червоного Хреста практично по всій країні. Вони їздять у найвіддаленіші населені пункти, де обмежений доступ до медицини;
  • доглядає за самотніми людьми літнього віку. Понад тисяча соціальних помічників Українського Червоного Хреста кожного дня допомагають по домогосподарству, надають емоційну підтримку, турбуються і допомагають вирішувати соціальні потреби самотнім людям;
  • забезпечує електрогенераторами, буржуйками та іншими автономними засобами українські громади, лікарні та школи;
  • будує тимчасове житло та модульні містечка для людей, які тікаючи від війни, залишились без житла;
  • >відновлює пошкоджену інфраструктуру. Після деокупації Київщини було відновлено 2000 метрів лінії електропередач у Горенці та Мощуні, що дало відновити електропостачання у понад 500 будинках;
  • побудував на Львівщині прихисток для вагітних жінок та матусь з немовлятами – ‘’Незламні Матусі’’;
  • реконструював 7-поверховий реабілітаційний корпус UNBROKEN, який працює на базі Першого медоб’єднання Львова. Щороку в центрі отримують допомогу понад 10 тисяч українців;
  • відновлює пошкоджені військовими діями медичні заклади, житлові будинки;
  • впроваджує проєкти з фізичної та ментальної реабілітації;
  • інформує людей щодо профілактики найпоширеніших захворювань та зміцнення здоров’я;
  • надає грошову допомогу населенню на деокупованих територіях Херсонщини, Харківщини, Донеччини;
  • допомагає в реалізації державної програми ‘’Прихисток’’: виплаті коштів людям, які надали прихисток у себе вдома ВПО;
  • надає продуктові ваучери для людей, які втратили свої домівки через війну;
  • навчає першій допомозі, інформує про мінну небезпеку;
  • проводить заходи з психосоціальної підтримки;

Вся ця надпотужна робота для підтримки постраждалого населення України була б неможливою без діяльності розгалуженої системи волонтерського руху по всій території країни – понад 8000 волонтерів і 500 співробітників у близько 200 місцевих осередках Товариства Червоного Хреста України. Робота здійснюється за підтримки більше 20 Національних товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця з таких країн: Данія, Китай, Польща, Австрія, Італія, Румунія, Туреччина, Андорра, Швейцарія, Греція, Болгарія, Люксембург, Грузія, Хорватія, Норвегія, Словенія, Канада, Литва, Іспанія тощо, а також міжнародних та національних партнерів таких, як Всесвітня продовольча програма, ООН, Unicef та інші.