Реагування на війну в Україні

РЕАГУВАННЯ НА ВІЙНУ В УКРАЇНІ

З 24 лютого 2022 року, з початком повномасштабного вторгнення рф в Україну, Український Червоний Хрест оперативно мобілізував усі сили та ресурси й розпочав надавати допомогу постраждалому населенню. З 24 лютого 2022 року волонтери і співробітники Українського Червоного Хреста майже цілодобово працюють в різних куточках України.

Вони доставляють гуманітарну допомогу потребуючим, популяризують знання з першої допомоги й мінної небезпеки, надають психосоціальну підтримку. Загони швидкого реагування виїжджають на місця руйнувань житлових будинків разом з ДСНС України, евакуюють людей та транспортують маломобільних осіб з «гарячих точок». Мобільні медичні бригади Українського Червоного Хреста здійснюють виїзди у найвіддаленіші населені пункти, де надають медичну допомогу всім потребуючим. Соціальні помічники допомагають по домогосподарству, всіялко підтримують та доглядають за самотніми людьми літнього віку. Впроваджуються проєкти з психічної та фізичної реабілітації людей, які постраждали від війни. Місцеві осередки Українського Червоного Хреста облаштовують місця для людей, які були вимушені покинути свої домівки та забезпечують їх найнеобхіднішим.

Український Червоний Хрест допомагає державі відновлювати пошкоджені внаслідок військових дій медичні заклади, об’єкти цивільної інфраструктури, житлові будинки. Для людей, які були вимушені покинути свої домівки будуються модульні містечка з усім необхідним для комфортного життя. Громади, які опинилися без тепла та електроенергії, Український Червоний Хрест забезпечує буржуйками, модульними котельнями, електрогенераторами та іншими автономними засобами.

Гуманітарна діяльність  Українського Червоного Хреста реалізується в тісній кооперації з державними службами України, партнерами та колегами з Міжнародного Руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.

Для допомоги постраждалому населенню задіюють всі ресурси, щоб залучити якомога більше підтримки. Український Червоний Хрест тісно співпрацює з міжнародними донорами, державним та приватними сектором, партнерами з Міжнародного Руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. Було запущено десятки фандрайзингових та краудфандінгових платформ в Україні та за кордоном. До Українського Червоного Хреста звертаються люди зі всього світу, збираючи та надаючи підтримку та допомогу.

ПРІОРИТЕТИ В ДІЯЛЬНОСТІ УКРАЇНСЬКОГО ЧЕРВОНОГО ХРЕСТА

Підтримка внутрішньо переміщених осіб (ваучерна програма, облаштування місць тимчасового перебування, надання гуманітарної допомоги, проведення заходів з психосоціальної підтримки, діяльність соціальних пралень, соціальних перукарень тощо)

Транспортування маломобільних людей та осіб з інвалідністю з місць надзвичайних ситуацій до медичних закладів та тимчасових прихистків

Евакуація населення з ‘’гарячих точок’’

Надання комплексної гуманітарної допомоги в Україні (відновлення пошкодженої інфраструктури, проєкти з реабілітації, підтримка системи охорони здоров’я, надання первинної медичної допомоги у віддалених населених пунктах, догляд за самотніми людьми літнього віку)

Доставка найнеобхіднішого до населених пунктів, де є гуманітарна криза

Навчання населення навичкам надання першої допомоги, надання психосоціальної підтримки постраждалим, інформування з мінної небезпеки та щодо найрозповсюдженіших захворювань й здорового способу життя

ОСНОВНІ НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ УКРАЇНСЬКОГО ЧЕРВОНОГО ХРЕСТА ПІД ЧАС ВІЙНИ

ГУМАНІТАРНА ДОПОМОГА

Гуманітарна допомога є першочерговою потребою для постраждалого населення, а саме для тих, хто залишається у місцях, де ведуться або велися активні бойові дії, та тих, хто виїхав зі свого дому, маючи із собою лише документи та дорожню сумку.

Український Червоний Хрест мобілізує тисячі тонн гуманітарного вантажу й доставляє його до обласних, районних чи міських осередків Українського Червоного Хреста та розподіляється в залежності від потреб у регіоні. Гуманітарний вантаж складається з найнеобхідніших речей: продукти харчування, засоби гігієни, побутові речі, одяг, взуття, постільна білизна тощо.

ЕВАКУАЦІЯ НАСЕЛЕННЯ ТА РЕАГУВАННЯ НА НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ

З 24 лютого 2022 року, загони швидкого реагування Українського Червоного Хреста надають всебічну підтримку працівникам ДСНС України у ліквідації пошкоджень цивільної інфраструктури. Вони виїжджають на місця руйнувань будинків, розгортають намет, де надають першу допомогу пораненим, першу психологічну допомогу постраждалим, беруть участь у пошуково-рятувальних операціях, забезпечують постраждалих й рятувальників водою, перекусами й іншою необхідною підтримкою.

Також загони швидкого реагування у координації з місцевою владою здійснюють евакуацію населення з небезпечних регіонів України. У перші місяці війни загін швидкого реагування супроводжував евакуаційні колони, організовував самостійні евакуації та надавав евакуйованим найнеобхіднішу допомогу. Зараз загони швидкого реагування Українського Червоного Хреста транспортують маломобільних людей і тяжкохворих пацієнтів з населених пунктів, де постійно відбуваються обстріли до безпечніших місць, а також транспортують маломобільних осіб з медичних закладів додому, й навпаки.

Після підриву Каховської ГЕС 06 червня 2023 року волонтери Українського Червоного Хреста з перших годин катастрофи надавали допомогу постраждалим. Тисячі людей опинились в небезпеці – у водяній пастці, а кілометри земель стали затопленими, зруйнувавши домогосподарства та житло людей. Спільно з ДСНС України волонтери Українського Червоного Хреста розпочали евакуацію людей з підтоплених районів та транспортування маломобільних людей до більш безпечних місць. Загони швидкого реагування Українського Червоного Хреста евакуювали понад 240 людей, більшість з яких були маломобільні. Людям надавали продукти харчування та питну воду, постраждалим – першу допомогу та першу психологічну допомогу. Для підтримки системи охорони здоров’я у постраждалих регіонах, мобільні медичні бригади Українського Червоного Хреста проводили медичні консультації та обстеження людей у важкодоступних громадах. За місяць реагування було надано 640 консультацій.

Наразі Український Червоний Хрест допомагає у відновленні пошкоджених домогосподарств, забезпечує питною водою, продуктами харчування  та засобами для очистки води, надає комплексну гуманітарну підтримку,  інформує щодо найрозповсюдженіших інфекційних захворювань та мінної небезпеки, ризик від яких збільшився через масові затоплення. Також у райони, які втратили водопостачання, Український Червоний Хрест передає питну воду та станції для очистки води.

ДОПОМОГА ЗВІЛЬНЕНИМ МІСТАМ

Під час деокупації населених пунктів Український Червоний Хрест спрямовує усі наявні ресурси для допомоги місцевому населенню та подоланні гуманітарної кризи. Першочерговими потребами людей у звільнених містах, які перебували під тимчасовою окупацією – є продукти, медикаменти, вода та засоби особистої гігієни. Орієнтуючись на ці потреби, загони швидкого реагування Українського Червоного Хреста доставляють звільненим населеним пунктам найнеобхідніше – воду, продукти харчування, гігієнічні засоби та ліки. Волонтери Українського Червоного Хреста також доставляють сімейні продуктові набори та гігієнічні товари до віддалених населених пунктів областей, куди не так просто доїхати. Також Український Червоний Хрест надає електрогенератори та автономні теплові засоби тим населеним пунктам, де відсутнє електропостачання внаслідок обстрілів, вибухів та пожеж.

Крім того, в перші дні після звільнення з тимчасової окупації для нагальної допомоги населенню волонтери розміщують намети з гарячою їжею та напоями, предметами гігієни та підзарядками для телефонів. У наметах волонтери надають першу допомогу й першу психологічну допомогу.

Для подальшої гуманітарної підтримки місцевого населення, Український Червоний Хрест реалізовує проєкти по відновленню домогосподарств, грошової допомоги, видачі продуктів харчування та гігієнічних наборів, допомагає відновлювати пошкоджені медичні заклади, житлові будинки та інші об’єкти цивільної інфраструктури тощо.

ДОПОМОГА ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИМ ОСОБАМ (ВПО)

Однією з основних задач Українського Червоного Хреста є забезпечення базових потреб, що наразі виникають у людей, які тікають від війни та розпочинають жити на новому місці. Більшість людей, які евакуювалися до безпечних місць, брали з собою невелику валізу з документами та найціннішими речами. Тому, опинившись на новому місці, люди потребують найнеобхіднішого — води, їжі, гігієнічних засобів та речей, які допоможуть у тимчасовому місці проживання облаштувати мінімальні комфортні умови побуту.

Український Червоний Хрест надає необхідну гуманітарну допомогу  людям: продуктові набори, питну воду, постільну білизну, ковдри, рушники, медикаменти, аптечки першої допомоги, підгузки для дітей та дорослих, миючі засоби, предмети чоловічої та жіночої гігієни, одяг та інші найнеобхідніші товари.

Надання гуманітарної допомоги відбувається:

– централізовано – на запит міської влади, медичних закладів чи центрів тимчасового перебування ВПО. Український Червоний Хрест обробляє запити, готує гуманітарний вантаж та направляє його до структур, які робили запит, аби вони надавали населенню згідно їх потреб;

– у місцевих осередках Українського Червоного Хреста – люди, які звертаються безпосередньо до місцевих офісів Українського Червоного Хреста можуть отримати той вид допомоги, який наявний в організації.

Крім гуманітарної допомоги Український Червоний Хрест проводить заходи для ВПО: безкоштовні тренінги з першої допомоги, мінної небезпеки, міжнародного гуманітарного права тощо. Спеціалісти Українського Червоного Хреста організовують заходи із психосоціальної підтримки для тих, хто постраждав від війни: дітей, родин, осіб літнього віку тощо. Волонтери проводять заходи як у офісах Українського Червоного Хреста, так і на базі розміщення і проживання ВПО (модульних містечках, місцях компактного проживання ВПО, центрах для ВПО тощо).

Спільно з міжнародними партнерами, Український Червоний Хрест допомагає облаштовувати побут в місцях проживання ВПО, передаючи ліжки, матраци, побутову техніку, та надає необхідну гуманітарну допомогу. Також відкривають Центри гігієни, Соціальні пральні, перукарні, місця компактного проживання ВПО, містечка для вагітних тощо.

Ще один вид допомоги ВПО – Ваучерна програма. Вона реалізується у різних областях та має свої категорії населення, які під неї потрапляють. Ваучер дає змогу людині придбати продукти першої необхідності й покрити свої базові.

ДОПОМОГА НА ВОКЗАЛАХ ТА ПУНКТАХ ПЕРЕТИНУ КОРДОНУ

З 24 лютого 2022 року, коли розпочалася масова евакуація людей з небезпечних місць та масова міграція людей по всій країні, волонтери Українського Червоного Хреста розпочали цілодобові чергування на перевантажених пунктах пропуску біля кордону та на залізничних вокзалах. Вони, у разі потреби, надавали першу допомогу та першу психологічну допомогу, забезпечували транспортування маломобільних осіб, допомагали з посадкою та висадкою пасажирів, надавали гуманітарну допомогу тим, хто цього потребує, забезпечували людей водою, перекусами тощо.

Наразі Український Червоний Хрест спільно з ДСНС України зустрічають евакуаційні потяги по всій країні та надають допомогу людям, які вимушено виїзжають з небезпечних регіонів країни на залізничних вокзалах. Волонтери загонів швидкого реагування Українського Червоного Хреста допомагають з висадкою пасажирів, за потреби надають першу допомогу та першу психологічну допомогу, допомагають з транспортуванням маломобільних осіб до тимчасових прихистків, видають людям воду, перекуси та інші речі першої необхідності.

ДІЯЛЬНІСТЬ УКРАЇНСЬКОГО ЧЕРВОНОГО ХРЕСТА В ОБЛАСТЯХ

Кожна обласна організація Українського Червоного Хреста надає допомогу та підтримку відповідно до потреб людей. Наприклад, у західній частині України – це переважно допомога ВПО, на сході – тим, хто залишився на місці.

У місцевих осередках Українського Червоного Хреста організовуються пункти збору речей першої необхідності та одягу, постільної білизни, ковдр тощо. Отримані гуманітарні вантажі, а також зібрана допомога розподіляються в місця компактного проживання ВПО, центри, де розміщуються люди з інвалідністю тощо чи видаються на місці, коли люди безпосередньо звертаються за допомогою.

Волонтери і співробітники допомагають державній владі створити й облаштувати місця та центри тимчасового перебування ВПО. Український Червоний Хрест будує модульні містечка для ВПО, які забезпечує усім необхідним для комфортного життя людей.

Український Червоний Хрест передає електрогенератори та інші автономні засоби тепла та електроенергії у ті громади, які цього потребують, медичні заклади, об’єкти цивільної інфраструктури тощо.

Крім того, постійно в місцевих осередках реалізуються різні програми/проєкти (наприклад, Ваучерна програма) для підтримки місцевого населення. Також систематично проводять навчання з першої допомоги, мінної небезпеки, заходи з психосоціальної підтримки. Мобільні медичні бригади Українського Червоного Хреста надають медичну допомогу у найвіддаленіших населених пунктах, соціальні помічники допомагають по домогосподарству та доглядають за самотніми людьми літнього віку по всій країні.

НАДАННЯ ДОПОМОГИ ДЕРЖАВІ

Український Червоний Хрест надає комплексну гуманітарну підтримку державним установам та службам. Наприклад, співробітники та волонтери передають ліки, медичні засоби та обладнання до медичних установ, а також мобілізують усі можливі ресурси для забезпечення медичних закладів усім необхідним.Волонтери та співробітники Українського Червоного Хреста в тісній кооперації з державними службами реагують на будь-які надзвичайні ситуації в країні, та надають всебічну гуманітарну допомогу та підтримку постраждалим.

Український Червоний Хрест допомагає відновлювати пошкоджені лінії електро- та газопостачання, забезпечувати громади та медичні заклади автномоними засобами електроенергії та тепла. Волонтери замінюють пошкоджені внаслідок обстрілів вікна в будинках та забезпечують постраждалих людей усім найнеобхіднішим.

Для підтримки системи охорони здоров’я, Український Червоний Хрест розгорнув діяльність мобільних медичних бригад практично по всій Україні. Лікарі та медсестри бригад роблять виїзди у найвіддаленіші населені пункти країни та громади, у яких обмежений доступ до медичних послуг. Вони проводять медичні консультації та обстеження людей, безкоштовно видають безрецептурні ліки та призначають схему лікування для полегшення стану людини. Волонтери Українського Червоного Хреста інформують людей про найрозповсюдженні захворювання та їх профілактику.

З 24 лютого 2022 року Український Червоний Хрест:

 • надав допомогу для понад 12,5 мільйонів людей;
 • проводить евакуацію людей з ‘’гарячих точок’’, зустрічає евакуаційні потяги та надає, за потреби, першу допомогу та першу психологічну допомогу;
 • реагує на будь які надзвичайні ситуації в Україні. Загони швидкого реагування Українського Червоного Хреста спільно з державними службами надають першу допомогу та першу психологічну допомогу, проводять пошуково-рятувальні роботи під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, та забезпечують постраждалих усією необхідною допомогою;
 • видає продуктові, гігієнічні набори для усіх, хто цього потребує. Це понад 12 мільйонів продуктових та гігієнічних наборів;
 • забезпечує електрогенераторами, буржуйками та іншими автономними засобами тепло та електроенергії українські громади, лікарні, школи. Український Червоний Хрест надав: понад 29 тисяч буржуйок, понад 4 тисячі електричних обігрівачів та понад 800 електрогенераторів різної потужності;
 • відновлює пошкоджену інфраструктуру. Після деокупації Київщини було відновлено 2000 метрів лінії електропередач у Горенці та Мощуні, що дало відновити електропостачання у понад 500 будинках;
 • будує тимчасове житло та модульні містечка для людей, які тікаючи від війни, залишились без житла. У кінці 2023 року відбулося відкриття модульного містечка у м. Чернігові для 112 сімей;
 • побудував на Львівщині прихисток для вагітних жінок та матусь з немовлятами Незламні матусі;
 • реконструював 7-поверховий реабілітаційний корпус UNBROKEN, який працює на базі Першого медоб’єднання Львова. Щороку в центрі отримують допомогу понад 10 тисяч українців;
 • відновлює пошкоджені військовими діями медичні заклади, житлові будинки;
 • впроваджує проєкти з фізичної та ментальної реабілітації;
 • надає комплексну гуманітарну підтримку внутрішньо переміщеним особам;
 • впроваджує проєкти з фізичної та ментальної реабілітації;
 • реалізовує проєкти для соціальної підтримки найвразливіших верств населення: соціальні пральні, соціальні їдальні, банки одягу, пункти прокату реабілітаційного обладнання тощо;
 • надає грошову допомогу населенню на деокупованих територіях Херсонщини, Харківщини, Донеччини;
 • допомагає в реалізації програми Прихисток: виплаті коштів людям, які надали прихисток внутрішньо переміщеним особам у себе вдома;
 • надає продуктові ваучери для людей, які втратили свої домівки через війну;
 • навчає першій допомозі;
 • запустило роботу Telegram-каналу з першої допомоги, щоб навичками міг оволодіти будь-хто в будь-якій частині країни чи за її межами, якщо є обмежений доступ до відвідування тренінгів;
 • проводить заходи з психосоціальної підтримки;
 • інформує населення щодо мінної небезпеки;
 • запустив роботу близько 130 мобільних медичних бригад Українського Червоного Хреста практично по всій країні, які надають первинну медичну допомогу у найвіддаленіших населених пунктах;
 • доглядає за самотніми людьми літнього віку;
 • інформує людей щодо профілактики найпоширеніших захворювань та зміцнення здоров’я;
 • популяризує донорство крові;
 • поширює знання з міжнародного гуманітарного права;
 • надає допомогу та підтримку усім тим, хто цього найбільше потребує.

Вся ця надпотужна робота для підтримки постраждалого населення України була б неможливою без діяльності розгалуженої системи волонтерського руху по всій території країни – понад 8000 волонтерів у близько 200 місцевих осередках Українського Червоного Хреста. Робота здійснюється за підтримки більше 20 Національних товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця з таких країн: Велика Британія, Данія, Австрія, Німеччина, Італія, Швеція, Норвегія, Канада, Литва, Туреччина, Японія, Люксембург, Іспанія та інші, а також міжнародних та національних партнерів таких, як Всесвітня продовольча програма, ООН, Unicef та інші.