Психосоціальна підтримка

ПСИХОСОЦІАЛЬНА ПІДТРИМКА

Психосоціальна підтримка є одним з стратегічних напрямків діяльності ТЧХУ, який реалізується з 2014 року. За 7 років розвитку даної діяльності в ТЧХУ було сформовано окремий відділ ПСП (2018 рік), експертну групу, розроблено систему підготовки співробітників та волонтерів ТЧХУ, наповнено методологічну базу, створено базу тренерів та інструкторів котрі навчають як і співробітників/волонтерів, так і населення надавати ППД. 

Що таке психосоціальна підтримка?

Психосоціальна підтримка – це дії спрямовані на задоволення як психологічних, так і соціальних потреб окремих осіб, сімей та спільнот. Це також дії, спрямовані на полегшення страждань осіб, які перебувають у важкій життєвій ситуації, та відновлення їхнього психосоціального благополуччя.

Чому психосоціальна підтримка є актуальною та потрібною?

Розвиток і надання психосоціальної підтримки ТЧХУ почалось у 2014 році із початком збройного конфлікту на Сході, який спричинив значне порушення життєдіяльності людей, великі людські втрати, значні матеріальні збитки, що вкрай негативно позначилось на кожній родині.

Втрата домівки, матеріальних та соціальних зв’язків, а в декого і втрата близьких, спричинила велику потребу не лише у матеріальній підтримці, а й в психосоціальній, задля допомоги людям у знятті стресу, пошуку найкращих шляхів психологічної адаптації, налагоджені нових соціальних зв’язків та пристосуванні до життя у нових умовах.

За час розвитку даної діяльності було виявлено, що кількість людей які потребують підтримки значно більша і станом на зараз психосоціальна підтримка надається людям, які переживають кризові події задля допомоги їм справлятись із ними. Адже, вчасна і якісна психосоціальна підтримка може допомогти особі, сім’ї чи спільноті відновитись від впливу кризової події значно швидше та мінімізує ризик виникнення серйозних психологічних проблем.

Розуміння про потребу в турботі про психічне здоров’я та надання психосоціальної підтримки почало формуватись відносно недавно. Так, у кінці минулого століття увага міжнародної спільноти все більше почала бути спрямована на дану тему. І в результаті з 1991 р. Міжнародна Федерація розпочала здійснення Програми психологічної підтримки, а в 1993 році був створений  Методичний Центр з психосоціальної підтримки, який маючи в своєму штаті найкращих спеціалістів з різних країн світу, надає національним товариствам Червоного Хреста та Червоного Півмісяця допомогу у створенні служб психосоціальної підтримки на рівні спільнот, які зазнали впливу кризових подій.

Що робить Товариство Червоного Хреста України для психосоціальної підтримки людей?

Співробітники та волонтери ТЧХУ в різних областях України працюють над наданням підтримки
тим, хто її найбільше потребує, в тому числі:

 • дітям;
 • людям похилого віку;
 • людям з інвалідністю;
 • багатодітним сім’ям;
 • сім’ям в складних життєвих обставинах;
 • внутрішньо переміщеним особам;
 • демобілізованим військово службовцям та членам їх сімей;
 • національним меншинам;
 • іншим вразливим групам населення.
null

ЩО ТАКЕ ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ'Я?

null

СТРЕС І ПСИХОЛОГІЧНА АДАПТАЦІЯ

null

ПЕРША ПСИХОЛОГІЧНА ДОПОМОГА

null

ТРЕНІНГИ ТА НАВЧАННЯ ПСП

null

ЯК ПІДТРИМАТИ
ДІТЕЙ?

null

ЯК ПІДТРИМАТИ СПІВРОБІТНИКІВ ТА ВОЛОНТЕРІВ?

null

ЯК ПІДТРИМАТИ ЛЮДЕЙ ПОХИЛОГО ВІКУ?

Психосоціальна підтримка надається як групам так і індивідуально. Для груп проводяться заходи у форматі груп підтримки, занять з елементами творчості, сімейних заходів, занять для дітей, активних ігор, психоедукаційних сесій, заходів з метою соціальної згуртованості та ін. Дані заходи мають на меті підвищити стійкість окремих людей, сімей та спільнот, знизити рівень стресу, зняти емоційну напругу, та навчити як можна самому потурбуватисть як про себе, так і про своїх рідних. Індивідуальна ПСП надається людям під час візитів волонтерів до них додому, а також під час телефонних розмов.

 

Уся діяльність з психосоціальної підтримки,
яка здійснюється Товариством Червоного Хреста України, базується на:

методології та рекомендаціях

Методичний Центр з психосоціальної підтримки Міжнародної Федерації Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця

стандартах

Міжвідомчий постійний комітет з питань психічного здоров’я та психосоціальної підтримки

Наразі психосоціальна підтримка активно надається у Донецькій, Луганській, Миколаївській, Вінницькій, Львівській та Херсонській областях, а також розвивається у інших областях України як у великих містах так і в громадах.

За 2021 рік більше 5 000 людей отримали психосоціальну підтримку та більше 10 000 людей взяли участь у заходах з соціальної згуртованості. Окрім того 300 людей, в тому числі представників поліції та ДСНС,  у Донецькій та Луганській областях було навчено надавати першу психологічну допомогу. 131 особа у Волноваському районі Донецької області отримала психосоціальну підтримку під час регулярних індивідуальних візитів додому. 

ПОШИРЕНІ ПИТАННЯ ПРО ПЕРШУ ДОПОМОГУ

Що таке психосоціальна підтримка? Психосоціальна підтримка – це дії спрямовані на задоволення як психологічних, так і соціальних потреб окремих осіб, сімей та спільнот. Це також дії, спрямовані на полегшення страждань осіб, які перебувають у важкій життєвій ситуації, та відновлення їхнього психосоціального благополуччя. Психосоціальна підтримка полягає у тому, щоб розкрити внутрішній потенціал індивіда та спільноти в цілому для розвитку механізмів подолання стресу та підвищення стійкості.

Перша психологічна допомога –  набір навичок та знань, які можна використовувати для допомоги людям, що перебувають у стані дистресу. Це спосіб допомогти людям відчути спокій, здатність упоратися у складній ситуації та прийняти обґрунтовані рішення. ППД передбачає турботу про людей, які переживають дистрес, звернення уваги на їхні реакції, вміння слухати та, за необхідності, надати практичну допомогу у вирішенні проблем. Найчастіше ППД застосовується під час чи одразу після кризових подій, в тому числі особистих – втрати близької людини, хвороби, тощо.

Ні. Психосоціальної підтримки потребують люди, які не можуть самостійно справитися з стресом, перебуваючи в складних життєвих ситуаціях, внаслідок впливу кризових подій. Разом з тим, заходи можуть відвідувати люди, які можуть стати більш вразливими в майбутньому.

Щоб дізнатись, які заходи з метою психосоціальної підтримки проводяться у вашій області чи районі зверніться в найближчу організацію ТЧХУ у вашому місті. Також, ви можете написати на емейл pss@redcross.org.ua або зателефонувати на номер 0 800 332 656, щоб отримати інформацію про локації де проводяться заходи, оскільки, заходи з психосоціальної підтримки проводяться не у всіх організаціях ТЧХУ.

Наразі, щоб стати інструктором/ інструкторкою з ППД/ПСП потрібно:

 1. Бути волонтером або співробітником Товариства Червоного Хреста України.
 2. Пройти відповідне навчання в ТЧХУ, тренінги: “Базова психосоціальна підтримка”, “Перша психологічна допомога”, “Перша психологічна допомога дітям”.
 3. Пройти відповідний тренінг з підготовки інструкторів ТЧХУ з ППД/ПСП.
 4. За результатами тренінгу отримати рекомендації, щодо можливості проведення тренінгів як інструктор та підписання інструкторського договору ППД/ПСП з обласною/місцевою організацією ТЧХУ.
 5. З підписаним договором проводити тренінги з ППД/ПСП за затвердженою методологією.
 6. Як стати волонтером ПСП напрямку?

Якщо ви хочете долучитись до волонтерського руху Червоного Хреста в напрямку психосоціальної підтримки зверніться у найближчу організацію ТЧХУ у вашому місті. У разі, якщо в даній організації не має діяльності з ПСП напишіть на pss@redcross.org.ua із запитом про волонтерство і зазначенням міста де ви знаходитесь. Ми допоможемо вибрати до якої організації ви зможете долучитись чи можливо ви захочете розвивати та очолити напрямок ПСП у вашій місцевості.

Ви можете замовити тренінг з першої психологічної допомоги чи підтримки співробітників написавши на e-mail: pss@redcross.org.ua.

Так, в областях де надається психосоціальна підтримка проводяться регулярні заходи, спрямовані на забезпечення психосоціального благополуччя та захисту дітей. Заходи відбуваються  як в приміщеннях організацій ТЧХУ, так і в школах/садочках та інших закладах, де діти перебувають протягом якогось періоду часу.

В областях, де здійснюється діяльність з психосоціальної підтримки, впроваджуються заходи на постійній основі для людей похилого віку. Це можуть бути і групи за інтересами , і заняття  з елементами творчості, скандинавська ходьба та інші в залежності від регіону. Щоб дізнатись про діяльність ТЧХУ в напрямку психосоціальної підтримки у вашому місті зверніться в найближчу організацію ТЧХУ.