Міжнародне гуманітарне право

МІЖНАРОДНЕ ГУМАНІТАРНЕ ПРАВО

Міжнародне гуманітарне право (МГП) право війни, галузь міжнародного права, головна мета якої полягає в гуманізації ведення воєнних  дій та полегшення страждань жертв війни. МГП застосовується в ситуаціях збройних конфліктів, як міжнародних, так і внутрішніх. МГП складається, з одного боку, з так званого Женевського права (права Женеви), що включає норми щодо захисту жертв конфліктів, а з іншого – з Гаазького права (права Гааги), що включає правила, які відносяться до засобів і способів ведення бойових дій.

Основні завдання:

  • Захист цивільних осіб та тих, хто припинив брати участь у збройних діях (поранених та позбавлених волі осіб).
  • Регулювання засобів і методів ведення війни.

Червоний Хрест був ініціатором створення та прийняття всесвітньо відомих Женевських Конвенцій, підписаних у 1949 році та Додаткових протоколів до них 1977 та 2005 років, що вважаються основним інструментом МГП. Унікальність цих конвенцій полягає в тому, що разом зі Статутом ООН вони – єдині міжнародні договори, в яких беруть участь всі держави світу.

Джерела Міжнародного гуманітарного права:

Одними з напрямків роботи Червоного Хреста України є розповсюдження знань про МГП, співробітництво з Урядом з метою забезпечення дотримання норм МГП та захист символіки Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.

Також Товариство готує тренерів з МГП, що допомагають людям розуміти, поважати і використовувати принципи гуманності у повсякденному житті, сприяти розвитку суспільної свідомості і громадянської відповідальності.

Товариство розширює географію програм з МГП в усіх областях України серед персоналу, волонтерів Товариства, державних органів, місцевого населення через єдину систему координації та підготовки тренерів з МГП й адаптації навчальних методик.