МІЖНАРОДНЕ ГУМАНІТАРНЕ ПРАВО
Міжнародне гуманітарне право (МГП)– це галузь права, яке встановлює правила ведення збройних конфліктів, метою якого є обмеження насильства під час війни.
МГП регулює відносини між державами щодо захисту жертв війни та обмеження засобів та методів ведення війни під час збройних конфліктів – міжнародних та неміжнародних
В основі МГП – чотири Женевські конвенції про захист жертв війни від 12 серпня 1949 р., до яких у 1977 р. були ухвалені два Додаткових протоколи, а в 2005 р. – ще один.
В Женевських конвенціях про захист жертв війни від 12 серпня 1949 р. беруть участь майже всі держави світу.
Джерела Міжнародного гуманітарного права:
- Женевська конвенція (І) про поліпшення долі поранених і хворих у діючих арміях
- Женевська конвенція (ІІ) про поліпшення долі поранених, хворих та осіб, які зазнали корабельної аварії, зі складу збройних сил на морі
- Женевська конвенція (ІІI) про поводження з військовополоненими
- Женевська конвенція (ІV) про захист цивільного населення під час війни
- Додатковий протокол (I) що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів
- Додатковий протокол (II) що стосується захисту жертв збройних конфліктів неміжнародного характеру
- Додатковий протокол (III) що стосується прийняття додаткової відмітної емблеми
Інша група міжнародних договорів стосується обмеження методів та засобів ведення війни:
- Гаазька конвенція (IV) про закони та звичаї війни на суходолі 1907 р. з Додатком: Положення про закони та звичаї війни на суходолі 1907 р.
- Конвенція про заборону розробки, виробництва та нагромадження запасів бактеріологічної (біологічної) і токсичної зброї та про їх знищення 1972 р.
- Конвенція про заборону воєнного або будь-якого іншого ворожого використання засобів впливу на природне середовище, Нью-Йорк 1976 р.
- Конвенція про заборону або обмеження застосування конкретних видів звичайної зброї, які можуть вважатися такими, що завдають надмірних ушкоджень або мають невибіркову дію 1980 р.
- Конвенція про заборону розробки, виробництва, накопичення, застосування хімічної зброї та про її знищення 1993 р.
- Конвенція про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін та про їхнє знищення 1997 р.
Український Червоний Хрест є одним із провайдерів у поширенні знань з МГП, яке є обов’язком держави, прямо зазначеним в Женевських в Женевських конвенціях про захист жертв війни від 12 серпня 1949 р. Український Червоний Хрест співпрацює з Урядом України з метою дотримання норм і положень МГП, розробляє навчально-методичні матеріали, проводить тренінги та семінари, готує тренерів з МГП створює освітні відео та відео курси та ін. Відповідно Закону України «Про символіку Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала в Україні» Товариство має повноваження щодо захисту емблеми Червоного Хреста, та співпрацює в цьому напрямку з уповноваженими державними органами.
КОРИСНІ МАТЕРІАЛИ ПО МІЖНАРОДНОМУ ГУМАНІТАРНОМУ ПРАВУ
Відео