Підготовка і реагування на надзвичайні ситуації (НС)

ПІДГОТОВКА І РЕАГУВАННЯ НА НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ

Товариство Червоного Хреста України працює на попередження, запобігання, реагування на надзвичайні ситуації (НС) та ліквідацію, усунення наслідків НС і подальше відновлення, в тому числі підвищуючи потенціал місцевого населення і громад у реагуванні на НС.

Червоний Хрест України є рівноправним учасником у Державній системі реагування на НС зі своєю зоною компетенцій та відповідальності. Діяльність з реагування на надзвичайні ситуації здійснюється згідно з єдиним Національним та регіональним планом реагування на НС.

Товариство є складовою загальнодержавної системи реагування на надзвичайні ситуації. Президент Товариства входить до складу Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Товариство Червоного Хреста України у разі виникнення надзвичайної ситуації надає допомогу на місці події, забезпечує доставку та розподіляє необхідну гуманітарну і благодійну допомоги населенню. Допомога надається після проведення оцінки потреб і наявних ресурсів. Товариство також підтримує функціонування Фонду допомоги в надзвичайних ситуаціях: формує недоторканні запаси; розвиває і впроваджує програми грошової підтримки постраждалих.

Свою роботу Товариство координує з органами державної влади, місцевого самоврядування та іншими організаціями, що беруть участь у реагуванні на надзвичайну ситуацію. У системі Товариства діють спеціально оснащені Загони швидкого реагування (ЗШР), відомі у всьому світі під назвою ERT (Emergency Response Teams). Перший ЗШР Товариства Червоного Хреста України був заснований у 1995 році і до 2014 року фокусувався на підготовці спеціалістів з розгортання наметових таборів для біженців.

Починаючи з 1 грудня 2013 року, а саме протистояння мітингувальників і силовиків на вулиці Банковій у Києві, почали активну роботу волонтери Київського загону швидкого реагування. Протягом Революції Гідності більше 50 волонтерів надавали допомогу всім учасникам конфлікту у відповідності до принципів Червоного Хреста та норм гуманітарного права. Були єдиною недержавною організацією, яка надавала допомогу по обидві сторони протистоянь.

Протягом 2014 – 2015 року засновувалися осередки майже в усіх великих містах України: Одеса, Донецьк, Луганськ, Харків, Запоріжжя, Тернопіль, а також Дебальцеве, Маріуполь тощо. Наразі система загонів швидкого реагування ТЧХУ складається з 22-ох загонів та 13-ти ланок у 22 областях України. Загони швидкого реагування об’єднали більше 450 активних волонтерів Товариства.

ЗШР Товариства Червоного Хреста України складаються із співробітників і волонтерів.

Основними напрямами діяльності є:

  • надання постраждалим першої допомоги;
  • надання першої психологічної допомоги;
  • допомога при евакуації населення, зокрема, маломобільних осіб;
  • допомога аварійно-рятувальним службам під час ліквідації наслідків НС;
  • участь у рятувальних роботах;
  • організація таборів для евакуйованих;
  •  визначення найнеобхідніших потреб постраждалих і їх забезпечення;
  • ведення обліку постраждалих;
  • доставка та розподіл гуманітарної допомоги.
  • супроводження масових культурних та спортивних заходів

З 2020 року діяльність загонів швидкого реагування, окрім реагування на НС та надання допомоги населенню, а також масових заходів різного соціального обумовлення, доповнена реагуванням на виклики, що постали перед Товариством під час пандемії COVID-19.

ЗШР належно устатковані та підготовлені до реагування на НС. У своїй діяльності члени Загонів швидкого реагування користуються належним захистом, підтримкою і страхуванням. Члени ЗШР регулярно проходять відповідну спеціальну підготовку. Представники загонів регулярно беруть участь у багатьох навчаннях, в тому числі міжнародних, серед яких Rapid Trident.

Заходи в період пандемії COVID-19: 

  • дистрибуція наборів ПСП (як підтримати і згуртуватися родиною під час ізоляції/карантину) в 9 областях України – для людей похилого віку та багатодітних сімей; 
  •  надання психосоціальної підтримки через групові онлайн-заняття;
  • підтримка волонтерів і співробітників ТЧХУ;
  • підготовка волонтерів-операторів Інформаційного центру;
  • запуск гарячої лінії підтримки в Маріуполі;
  • розробка / адаптація методологічних і інформаційних матеріалів, пов’язаних з психосоціальним благополуччям в умовах COVID-19;
  • участь в діяльності з інформування про ризики і залучення громад (RCCE).

Товариство Червоного Хреста України є партнером платформи «Розкажи мені», яка була створена Інститутом Когнітивного Моделювання у співпраці з Товариством Червоного Хреста України та Міністерством охорони здоров’я України, для надання безоплатної психологічної підтримки населенню України. Товариство надає інформаційну підтримку платформі через розміщення зовнішньої реклами, а також компенсацію найбільш активним волонтерам-психологам.

Ми надаємо підтримку військовослужбовцям та ветеранам АТО/ООС, працівникам медичних установ та соціальних служб. Також наші спеціалісти допомагають людям, які відчувають емоційне виснаження, що виникло через пандемію COVID-19, та надають відповіді щодо вакцинації.

Допомога постраждалим при надзвичайних ситуаціях

Одним з важливих напрямків діяльності Товариства Червоного Хреста України є надання допомоги постраждалим при надзвичайних ситуаціях.

У випадку надзвичайних ситуацій Товариство координує свою діяльність з органами державної влади, зокрема Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Міністерством охорони здоров’я України, Міністерством соціальної політики України.

Товариство є складовою загальнодержавної системи реагування на надзвичайні ситуації. Президент Товариства входить до складу Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

В процесі підготовки та при наданні допомоги постраждалим організації нашого Товариства проводять допоміжні рятувальні, медичні та соціальні заходи. В усіх підвідомчих організаціях сформовані недоторкані запаси найнеобхідніших речей та продуктів харчування для надання термінової допомоги постраждалим. Співробітники і волонтери Товариства по всій країні активно співпрацюють з місцевими підрозділами Державної служби України з надзвичайних ситуацій і беруть участь практично у всіх гуманітарних операціях місцевого та національного масштабу.

Посилення ролі волонтерів і населення в галузі цивільного захисту (ProVoice)