Червоний Хрест, Червоний Півмісяць і Червоний Кристал — емблеми, що захищають життя 

Червоний Хрест, Червоний Півмісяць і Червоний Кристал — емблеми, що захищають життя 

Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця — це найбільший гуманітарний рух у світі, який існує вже понад 160 років. Ще у 1864 році на міжнародній конференції в Женеві була прийнята Конвенція, яка запровадила червоний хрест як захисну емблему (за основу емблеми взятий швейцарський прапор з інвертованими кольорами).

Дев’ятнадцять років тому, 8 грудня 2005 року Додатковий протокол III до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року встановив додаткову відмітну емблему під назвою Червоний Кристал, яка має еквівалентне значення. У цей день Український Червоний Хрест разом з іншими національними товариствами Червоного Хреста і Червоного Півмісяця нагадують всім про важливість поваги до відмітних емблем. А також посилюють співпрацю у запобіганні зловживанням символікою Червоного Хреста шляхом участі в одноденній транскордонній кампанії із захисту емблеми в соціальних мережах.

Захисна та розпізнавальна функція емблеми Червоного Хреста

Червоний Хрест, Червоний Півмісяць і Червоний Кристал є міжнародно визнаними символами, які суворо регламентуються як знаки нейтралітету та захисту під час збройного конфлікту відповідно до міжнародного гуманітарного права, зокрема Женевських конвенцій та Додаткових протоколів до них. Цей захист поширюється на медичний і духовний персонал збройних сил, військові медичні установи та транспортні засоби, а також цивільні медичні служби у випадках, коли влада надала їм відповідний дозвіл відповідно до національного законодавства держав.

Емблеми також використовуються з розпізнавальною метою для осіб або об’єктів, які належать до Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця під час збройного конфлікту та у мирний час. У цьому випадку емблеми завжди повинні розміщуватися поряд з назвою Національного товариства чи іншої організації Руху і не повинні розміщуватися на нарукавних пов’язках або на дахах будівель. Це зроблено для того, щоб не сплутати їх з емблемами, що використовуються в захисних цілях.

Коли емблеми використовуються неналежним чином, навмисно чи з іншої причини, це підриває їх захисний сенс і особливе значення, що може призвести до серйозних наслідків. До випадків неправомірного застосування належать імітація (використання відмітного знака, який за збігом форми та/або кольору можна ототожнити з емблемою) та незаконне використання з порушенням умов, передбачених міжнародним гуманітарним правом та національним законодавством.

На жаль, сьогодні багато неавторизованих установ та осіб (у тому числі з приватного, неурядового і медичного сектору тощо) використовують емблему Червоного Хреста ігноруючи існуючі правила або використовують символіку у спосіб, який може підірвати репутацію Руху чи повагу до емблеми. Ці дії є порушенням міжнародного гуманітарного права та караються відповідно до національного законодавства.

Проблема неправомірного використання емблеми Червоного Хреста

Під час війни, яка триває в Україні, Український Червоний Хрест зіткнувся з понад 100 випадками транскордонного зловживання емблемою. Іноземні компанії та організації, що надають гуманітарну допомогу, евакуацію, порятунок тварин та інші волонтерські послуги, часто незаконно розміщують емблему Червоного Хреста, зокрема на власних транспортних засобах.

Наголошуємо, що будь-яке зловживання відмітними емблемами під час збройного конфлікту може послабити їхню захисну цінність і підірвати повагу до них. Це може поставити під загрозу життя тих, хто має право використовувати емблему з метою захисту під час надання медичної допомоги для поранених, обмежити безпечний доступ для персоналу Міжнародного Руху Червоного Хреста, перешкодити доставці гуманітарної допомоги.

Закликаємо всіх визнавати важливість емблеми Червоного Хреста та відстоювати її особливий статус. Це особливо актуально зараз, коли в Україні та інших частинах світу тривають збройні конфлікти. Ми закликаємо поважати міжнародне гуманітарне право, допомагати запобігати неправомірному використанню емблем. Ваша небайдужість може захистити людей, які постраждали від збройних конфліктів, та тих, хто надає їм неупереджену допомогу.

Разом ми можемо змінити ситуацію!