Примусова мобілізація жителів окупованих територій — порушення міжнародного гуманітарного права
Тимчасово окупованими територіями називають частину міжнародно-визнаної території України, на яку не поширюється фактичний контроль української влади внаслідок її окупації росією під час російсько-української війни. Саме такий статус отримали деякі українські території внаслідок збройного нападу росії, спочатку в 2014 році, а потім і під час повномасштабного вторгнення у 2022 році. Слід зазначити, що відповідно до міжнародного гуманітарного права (МГП) — галузі, що застосовується під час збройних конфліктів, на окупованій території окупаційна держава має забезпечувати основні права людини.
Проте, російська окупаційна влада порушує як це зобов’язання, так і багато інших положень МГП, зокрема заборону примусового призову на військову службу в лави російської армії українських громадян. Відповідні повідомлення з’являються у засобах масової інформації все частіше, що свідчить про широке застосування подібної практики. Тому громадянам України та міжнародній спільноті варто знати про конкретні норми міжнародного гуманітарного права та статті Римського статуту Міжнародного кримінального суду, які прямо забороняють примусову мобілізацію на окупованих територіях та кваліфікують такі дії як воєнні злочини.
Примусовий призов на військову службу та правовий статус окупованих територій
В основі міжнародного гуманітарного права лежать Женевські конвенції про захист жертв війни 1949 року та Додаткові протоколи до них. Зокрема, у статті 47 четвертої Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни зазначено:
“Особи, що перебувають під захистом, які знаходяться на окупованій території не будуть у жодному разі та жодним чином позбавлені переваг цієї Конвенції у зв’язку з будь-якими змінами, запровадженими стосовно керівних установ чи управління цією територією внаслідок її окупації, або у зв’язку з будь-якою угодою, укладеною між властями окупованої території та властями окупаційної держави, або у зв’язку з анексію окупаційною державою всієї або частини окупованої території”.
При цьому примусова мобілізація громадян на окупованих територіях заборонена статтею 51 четвертої Женевської конвенції:
“Окупаційна держава не може примушувати осіб, що перебувають під захистом, служити в її збройних чи допоміжних силах. Забороняється будь-який тиск чи пропаганда, спрямовані на забезпечення добровільного вступу на військову службу.
Окупаційна держава може залучати до примусових робіт лише осіб, що перебувають під захистом, яким виповнилося 18 років, і лише до такої роботи, яка є необхідною для забезпечення потреб окупаційної армії або для належного забезпечення населення окупованої країни комунальними послугами, продуктами харчування, житлом, одягом, транспортом та медичними послугами. Особи, що перебувають під захистом, не можуть бути примушені виконувати будь-яку роботу, що передбачала б їхню участь у воєнних операціях. Окупаційна держава не може вимагати від осіб, що перебувають під захистом, застосовувати силу для забезпечення безпеки приміщень, де вони виконують доручену їм роботу”.
Таким чином, примусовий призов на військову службу жителів окупованих територій є серйозним порушенням норм міжнародного гуманітарного права.
У свою чергу стаття 8 Римського статуту Міжнародного кримінального суду визначає примусову мобілізацію громадян на окупованих територіях воєнним злочином:
v) примушення військовополоненого або іншої особи, що перебуває під захистом, до служби у збройних силах ворожої держави;
xv) примушення громадян ворожої сторони до участі у воєнних діях проти їхньої власної країни, навіть якщо вони перебували на службі воюючої сторони до початку війни.
Національне інформаційне бюро України розробило низку рекомендацій у випадку, якщо вас, або вашу близьку людину примусово мобілізують на окупованій території:
- Повідомте Національне інформаційне бюро та правоохоронні органи про випадки примусової мобілізації.
- Для повідомлення органів влади про примусову мобілізацію осіб надайте інформацію про ПІБ, дату народження, контакти, адресу місця проживання (реєстрації) та останнє відоме місце перебування, звідки особа була примусово мобілізована. Зазначте, коли востаннє близька людина виходила на зв’язок і в який спосіб вона це робила. Можливо інші люди бачили чи спілкувалися з людиною перед її примусовою мобілізацією.
- Якщо є фото особи, фото/відео підтвердження примусової мобілізації вашого близького – невідкладно повідомте про це Національне інформаційне бюро на електронну скриньку nib.uncp.info@gmail.com або за допомогою інших засобів комунікації, інформація про які розміщена на сайті: https://nib.gov.ua.
Розповсюдження знань про міжнародне гуманітарне право є одним із статутних напрямків діяльності Українського Червоного Хреста. Слідкуйте за нашими публікаціями, щоб отримувати завжди актуальну та достовірну інформацію.