Досвід Данського Червоного Хреста, ідеї для розвитку та мотивація для молоді: про поїздку волонтерів у Данію
Волонтери Українського Червоного Хреста обмінялись досвідом з Данським Молодіжним Червоним Хрестом
Активні волонтери Українського Червоного Хреста з напряму гуманістичної освіти відвідали Данський Молодіжний Червоний Хрест. Поїздка відбулася завдяки підтримці Данського Червоного Хреста.
- Про Червоний Хрест у Данії
Данський Молодіжний Червоний Хрест або Danish Youth Red Cross є частиною Данського Червоного Хреста. Діяльність першого зосереджується на розвитку життєвих навичок у молоді, графської активності та гуманістичної освіти. Данський Молодіжний Червоний Хрест активно підтримує молодіжні центри в Україні, де молодь може зустрічатися, обмінюватися ідеями та брати участь у навчальних сесіях. Вони розробили програми – Life Skills та Sprint. Програма Life Skills навчає молодь етично вирішувати міжособистісні конфлікти, розуміти гендерні питання, аспекти соціальної відповідальності. А програма Sprint спрямована на пробудження громадянської активності серед молоді, розвиток навичок проєктного менеджменту для вирішення соціальних проблем у своїх громадах.
- Поїздка українських волонтерів у Данію
В поїздці взяли участь волонтери Українського Червоного Хреста напрямку гуманістичної освіти: Віра Антропова, Аліна Сокуренко-Петрова, Вадим Гарбузов, Ірина Брега, Іваночко Ігор, Олександр Яцун, Еліс Вільхова, Юрій Іващенко, Анна Коломієць, Юлія Скакальська на чолі з провідною фахівчинею сектору розвитку молоді Єлизаветою Мацегорою та керівницею сектору розвитку молоді Департаменту організаційного розвитку Софіко Харчилавою.
За тиждень у Данії волонтери відвідали міста Копенгаген та Оденсе. Знайомились з працівниками та волонтерами Данського Молодіжного Червоного Хреста і звісно – з напрямками їхньої діяльності. В один із вечорів до гостей приєднався президент Данського Молодіжного Червоного Хреста Йонас Відерхольт Ларсен.
- Про волонтерство у Данії
«Бути волонтером у Данії — почесно і престижно. Волонтери в Данії мають більше повноважень та преференцій, чого ми також прагнемо в Україні. Наприклад, якщо в Україні більшість проєктів фінансуються донорами, а волонтери допомагають їх реалізовувати, то в Данії волонтери самостійно залучають фінансування і можуть вести проєкт від керівництва і до вирішення нескладних побутових задач. Ми були в осередку Данського Молодіжного Червоного Хреста в Оденсеі, там всіма процесами займаються волонтери, – підтверджує Віра Антропова. Звісно, в умовах небезпеки через війну та нестабільний економічний стан в Україні ми не можемо допомагати людям лише силами волонтерів. Але є до чого зростати».
- Як у Данії мотивують волонтерів та зберігають їх активність роками
- Престижні навчальні заклади надають додаткові бали або переваги абітурієнтам, які мають досвід волонтерства.
- Волонтерство підвищує шанси на працевлаштування. Під час волонтерства розвиваються такі важливі навички, як лідерство, командна робота, комунікаційні та організаційні здібності, які високо цінуються роботодавцями. Тому волонтерство зазначають в резюме при прийомі на роботу.
- Пільги від роботодавців: деякі компанії в Данії надають додаткові пільги своїм працівникам-волонтерам. Це може включати додаткові вихідні дні, гнучкий графік роботи або фінансову підтримку для участі у волонтерських проектах.
- На Різдво волонтери отримують купони, які потім можна обміняти на подарунки, і звісно волонтерські табори та волонтерські зустрічі як спосіб підтримки та мотивації волонтерів.
«У Данії волонтерство – це тренд і там зараз понад 40 000 волонтерів. Це приблизно 1% від населення в країні. Тож є куди зростати», – розповідає Олександр. В Україні таке співвідношення менше, і сягає 0,3 % від всього населення.
Данський Молодіжний Червоний Хрест активно взаємодіє з представниками влади та шоу-бізнесу, щоб популяризувати червонохрестний рух. Відчувається, що в Данії до молоді прислухаються і молодь має голос, повноваження у прийнятті важливих рішень для громади. Тому, щоб волонтерський рух в Україні мав більше повноважень у прийнятті важливих соціальних рішень, варто збільшувати кількість волонтерів у дорадчих структурах та у президії.
«Водночас данці вражені, в яких умовах ми працюємо, – ділиться Олександр Яцун, – з максимально ненормованим графіком, з нестабільним емоціно-психологічним станом. Та попри це ми продовжуємо допомагати іншим. Вони щиро кажуть, що це їх також надихає».
- Напрямки волонтерства розвинуті в Данського Молодіжного Червоного Хреста, яких в Українському Червоному Хресті поки ще немає
«У Данії розповсюджені госпітальні кафе, щоб люди, які довго перебувають на лікуванні не відчували себе одинокими, і роботу таких кафе забезпечують волонтери Данського Молодіжного Червоного Хреста», – розповідає Віра Антропова.
Кафе для виконання шкільного домашнього завдання. Студенти або учні старших класів допомагають з уроками дітям, в яких є труднощі з навчанням. Інший аспект – телефонна служба підтримки: молодь для молоді. Також є Крамнички Червоного Хреста, на кшталт, комісійного магазину, виручка від речей йде на благодійність. Волонтери також організовують і проводять гуртки для дітей, починаючи від занять бойовими мистецтвами до приготування їжі. Деякі гурки є безкоштовними, а деякі за донати.
- Враження від досвіду українських волонтерів
Всюди запитували про досвід волонтерів Українського Червоного Хреста.
«Данці щиро захоплюються нашими волонтерами, що в такий важкий період для країни і для кожної людини, знаходять час і сили допомагати іншим. Нашими волонтерами пишаються там, бо українські волонтери зазвичай займаються кількома напрямками та якісно виконують свою діяльність», – розповідає Віра.
- Як потрапити на міжнародний обмін досвідом та чим він корисний в подальшій діяльності волонтерів
- бути активним волонтером Українського Червоного Хреста в напрямках гуманістичної освіти YABC, Life Skills, Sprint.
- стежити за соціальними мережами Відділу волонтерства і молоді Національного Комітету, де публікуються оголошення і новини для волонтерів.
- успішно пройти співбесіду з представниками Національного Комітету Українського Червоного Хреста та готуватися до поїздки.
Багато хто скаже, що: «О, відібрали і поїхав закордон, бо повезло», насправді ж: це щоденна праця над собою та волонтерська діяльність від серця та душі», – додає Віра Антропова.
«Будемо працювати надалі, щоб розвивати наш Український Червоний Хрест. Поїздка була унікально, я вдачний, що зміг стати частиною цієї делегації і впевнений, що у кожного учасника, дуже схожі відчуття», – каже Олександр Яцун.