Дайджест МГП: “ГРА ПРЕСТОЛІВ” ТА МІЖНАРОДНЕ ГУМАНІТАРНЕ ПРАВО
Який персонаж «Гри престолів» найвірогідніше буде притягнутий до відповідальності за вчинення воєнних злочинів?
Більшість епізодів «Гри престолів» нещадні до своїх персонажів, і кожному з них час від часу доводиться приймати складні етично-моральні рішення: від стратегічного розгортання вогню драконів до поводження з полоненими.
Тіріону є над чим подумати, якщо він збирається допомагати Матері Драконів завойовувати Вестерос.
Ейріс Таргарієн ІІ: використання вибухової зброї в міських районах
Божевільний король вдався до використання дикого вогню в місті. Намір «спалювати їх у своїх будинках, спалювати їх у своїх ліжках», аж ніяк не відповідає Женевським конвенціям.
Використання вибухової зброї в міських районах вважається невибірковим і забороненим згідно з міжнародним гуманітарним правом. Особливо, коли попутна втрата цивільного населення перевищує прямі військові переваги. Якби Ейріс пережив Джейме, він би постав перед Міжнародним кримінальним судом без вагань.
Битва на Чорноводній: використання вибухової зброї до ворожих комбатантів
Ви, певне, вважаєте Тіріона приголомшливим. Але використання дикого вогню проти ворогів є доволі проблематичним.
Закони війни обмежують засоби і способи ведення війни, які завдають надмірних ушкоджень або непотрібних страждань. Можливо, дикий вогонь може розглядатися як запалювальна зброя (подібно напалму), яка не повинна використовуватися проти учасників бойових дій, якщо тільки неможливо використати менш шкідливу зброю для виведення комбатантів із бойових дій.
Напад Дейнеріс на армію Ланністерів: використання вогню проти солдат потенційно дозволено; спалення їжі для цивільного населення – ні.
Отже, всі ми з нетерпінням чекали на цю битву, і хоча Женевські конвенції не передбачують застосування драконів проти некомбатантів, та вони містять норми про навмисні атаки на цивільне населення і цивільні об’єкти.
Закони війни захищають цивільних осіб від наслідків збройного конфлікту за принципом розрізнення, в якому сторони конфлікту повинні завжди розрізняти цивільні об’єкти і військові цілі.
Таким чином, використання драконів для спалення продовольчих запасів зовсім не добре, Дені.
Санса Старк: поводження з захопленими ворожими комбатантами
Може здатися божевільним, але Санса була зобов’язана піклуватися про Рамсі Болтона. Легко ставитися до людей належним чином, якщо вони здаються вам приємними. Але суть МГП полягає в мінімальних стандартах поводження для всіх, незалежно від того, ким вони є і що вони зробили.
Комбатанти, які потрапили до рук супротивника в міжнародних збройних конфліктах, мають право на статус військовополонених та відповідне поводження. Закони війни забороняють будь-які незаконні дії, що призводять до смерті або фізичних ушкоджень (в тому числі, бути відданим на розтерзання власними собаками).
У ситуаціях неміжнародного збройного конфлікту, який, ймовірно, має місце в даній ситуації, учасники бойових дій, захоплені ворожою стороною, не матимуть статусу військовополонених, але існують мінімальні гарантії поводження з ними.
Ліанна Мормон: використання дітей-солдатів
Так, багатьом подобається Ліанна Мормон. Вона безперечно є сильним жіночим персонажем. Але до вашого відома, вона не може добровільно брати участь у бойових діях.
МГП надає дітям особливий захист, оскільки вони є особливо вразливими під час війни. Насамперед, МГП запобігає участі дітей у військових діях. Відповідно до Женевських конвенцій дитина визначається як особа, яка не досягла 15-річного віку.
Червоне Весілля: просто… погано
Фреї, запросивши Старків на весілля мали намір вирізати їх всіх. Згідно з Женевськими конвенціями, такі дії вважаються віроломством (тобто воєнним злочином).
Фреї позиціонували себе як цивільних осіб, коли вони були фактично комбатантами, таким чином вони вдалися до обману Старків, щоб ті вважали, що вони не беруть участі у військових діях, коли насправді сімейство Старків було за лічені хвилини від того щоб бути віроломно зарізаним.
Отже, хто з персонажів «Гри престолів» вірогідно буде притягнутий до відповідальності за воєнні злочини?
Ми гадаємо, що це цілком може бути Дейнеріс Таргарієн, Штормонароджена, Неопалима, Королева Міеріну, Королева Андаль, Ройнарів і Перших Людей, Кхалісі великого трав’яного моря, Та що Розбиває Кайдани, Матір Драконів.
Ви певне скажете: «Серйозно? А як же Серсея?! Вона вбила сотні невинних людей. Вона вбила королеву Маргері, яку всі так любили?»
Але… оскільки це був технічно акт тероризму, це не є порушенням норм МГП (хоча, очевидно, що це порушення інших норм), так що наразі Серсея не поповнює список воєнних злочинців.
Джерело: Австралійський Червоний Хрест (англ.)
Підписатися на Дайджест МГП Канал в Telegram Підписатися в Twitter |