Як підтримати хворих на мультирезистентний туберкульоз
В останні роки актуальною проблемою для України є зростання захворюваності на небезпечну форму туберкульозу – мультирезистентний туберкульоз. При цій формі захворювання мікобактерії туберкульозу стають стійкими як мінімум до найбільш важливих протитуберкульозних препаратів. На жаль, середній відсоток успішного лікування пацієнтів з резистентними формами туберкульозу не перевищує 50%: лікування тривале і важке, тому пацієнти часто відмовляються довести його до кінця.
Сьогодні в усьому світі вважається передовим метод – «пацієнт-орієнтований підхід», який спирається на індивідуальні потреби пацієнта. Він зменшує кількість випадків порушення схем лікування. Так, Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) спільно з зацікавленими сторонами перетворює керівництва по веденню таких пацієнтів на дружні та практичні. Вони будуть впроваджені в чотирьох країнах (Україна, Пакистан, Південна Африка, Китай), щоб перевірити їхню ефективність. 6-місячний пілотний проект дасть можливість відпрацювати та проаналізувати цей механізм та, згодом, розповсюдити його ще на 6 країн.
Товариство Червоного Хреста України має багаторічний досвід впровадження програми по подоланню епідемії туберкульозу в Україні. При підтримці «Програми оптимальних технологій в охороні здоров’я» в Україні (PATH) з лютого цього року Товариством впроваджується проект «Виклик туберкульозу» . Для вдосконалення роботи з пацієнтами у рамках проекту 20-22 квітня в м. Бангкок (Таїланд) представник Товариства Червоного Хреста України взяв участь в міжнародній консультаційній зустрічі з розробки пакету основних послуг пацієнтам з мультирезистентним туберкульозом, використовуючи методику пацієнт-орієнтованого підходу. У зустрічі взяли участь Україна, Пакистан, Південна Африка, Китай. Делегація з України складалася із представників Центру громадського здоров’я МОЗ України, організації РАТН, фтизіатричної служби, неурядових організацій та представника Товариства.
Учасники зустрічі поділилися досвідом із надання підтримки пацієнтам, хворим на мультирезистентний туберкульоз та туберкульоз з розширеною резистентністю на стаціонарному та амбулаторному етапах лікування та розробили пакет стандартизованих пацієнт-орієнтованих послуг з підтримки та соціально-психологічного супроводу хворих.
Тепер пацієнти отримуватимуть всебічну підтримку – матеріальну, соціальну, психологічну, юридичну тощо на всіх етапах супроводу пацієнта (стаціонарному та амбулаторному). Так, патронажні медсестри Товариства Червоного Хреста України вже зараз доставляють ліки пацієнту додому, контролюють їхній прийом, разом з пацієнтом заповнюють щоденники лікування і періодично надають продуктові набори та гігієнічні набори – у разі сумлінного дотримання схеми лікування. Особливо це актуально при роботі з вразливими групами населення, для яких це є суттєвою підтримкою та мотивацією продовжувати лікування. Варто зазначити, що Товариство в рамках проекту «Виклик туберкульозу» працює саме з такою категорією населення (люди з великим ризиком відриву від лікування – ті, що проживають віддалено від пунктів прийому препаратів і які не мають коштів дістатися до них, особи, що мають важкі супутні захворювання та інші життєві обставини, які можуть перешкодити вчасному регулярному прийому препаратів).
Наразі проект реалізується у 3-х областях України – Миколаївській, Полтавській та Київській. З червня 2017 року проект розпочався і у Львівській області. Проект розрахований на 8 місяців, має на меті охопити 170 бенефіціарів, які будуть проходити тривале лікування за підтримки патронажних медичних сестер Товариства Червоного Хреста України.