Міжнародне гуманітарне право

Міжнародне гуманітарне право (МГП), інші назви – право війни, право військових конфліктів – галузь міжнародного права, головна мета якої полягає в гуманізації ведення військових дій та полегшення страждань жертв війни. МГП застосовується в ситуаціях збройних конфліктів, як міжнародних, так і внутрішніх. МГП складається, з одного боку, з так званого Женевського права (права Женеви), що включає норми щодо захисту жертв конфліктів, а з іншого – з Гаазького права (права Гааги), що включає правила, які відносяться до засобів і способів ведення бойових дій.

Основні завдання:

  • Захист цивільних осіб та тих, хто припинив брати участь у збройних діях (поранених та позбавлених волі осіб).
  • Регулювання засобів і методів ведення війни.

Червоний Хрест був ініціатором створення та прийняття всесвітньо відомих Женевських Конвенцій, підписаних у 1949 році та Додаткових протоколів до них 1977 та 2005 років, що вважаються основним інструментом МГП. Конвенції, підписані та ратифіковані Україною, є обов’язковими для виконання.

Джерела Міжнародного гуманітарного права:

  • Женевська конвенція (І) про поліпшення долі поранених та хворих в регулярних арміях
  • Женевська конвенція (ІІ) про поліпшення долі поранених, хворих і осіб, потерпілих корабельну аварію, за складу озброєних сил на морі
  • Женевська конвенція (ІІІ) про поводження з військовополоненими
  • Женевська конвенція (ІV) про захист цивільного населення під час війни
  • Додатковий протокол І, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів
  • Додатковий протокол ІІ, що стосується захисту жертв збройних конфліктів неміжнародного характеру
  • Додатковий протокол ІІІ про введення додаткової відмітної емблеми у вигляді Червоного Хреста і Червоного Півмісяця

ТРЕНЕРИ З МІЖНАРОДНОГО ГУМАНІТАРНОГО ПРАВА

Залучення молоді до гуманітарних питань

У сучасному інформаційному середовищі не важко побачити наслідки війни і збройних конфліктів. Усвідомлення таких страждань і руйнувань приводить нас до запитання, чи є якесь правило або обмеження, яке можна застосовувати до насильницького збройного конфлікту? Так, є. Це і є сферою застосування міжнародного гуманітарного права (МГП).

МГП існує, щоб захистити тих, хто не брав, або більше не бере участь в бойових діях, і обмежує методи і засоби, що використовують під час збройного конфлікту. Міжнародний Комітет Червоного Хреста (МКЧХ) виступає в якості гаранта МГП. Одним із завдань є навчання держав, військових, депутатів і громадян принципів МГП. Товариство Червоного Хреста України (ТЧХУ) активно бере участь у навчанні та розповсюджені норм МГП.

У 2017 році стартує новий спільний проект Товариства Червоного Хреста України та Фінського Червоного Хреста “Тренер з МГП і Основоположних принципів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця”. Проект спрямований на посилення потенціалу Товариства у галузі розповсюдження знань про МГП та гуманітарні цінності. Майбутніх тренерів обирають серед волонтерів Товариства. На перший пілотний рік проекту були обрані 5 областей східної України: Донецька, Луганська, Дніпропетровська, Запорізька та Харківська.

Курс складається з чотирьох модулів, які досліджують:

  • природу гуманітарних дій та ролі сторонніх осіб;
  • необхідність регулювання збройних конфліктів та основні норми МГП;
  • імплементацію МГП;
  • питання про відповідальність, складності збройних конфліктів;
  • розвиток міжнародного правосуддя;
  • необхідність, а також вимоги гуманітарної діяльності в період збройних конфліктів;
  • важливість соціальної дії та участь молоді.

Чому важливо навчити молодь нормам міжнародного гуманітарного права? Наведемо 5 причин:

  1. Молоді люди все частіше страждають від збройних конфліктів.
  2. У світі фіксується неприйнятно велика кілька кількість різних форм насильства.
  3. Молодь піддається висвітленню насильства у ЗМІ, а також насильства в сфері розваг в більшому обсязі, ніж будь-коли – і це може зменшити їхню чутливість до впливу насильства.
  4. За часів соціальної і політичної напруженості програми, спрямовані на повагу до людської гідності, можуть мати непрямий заспокійливий вплив на молодих людей.
  5. Як держава, яка є стороною Женевських конвенцій, Україна має зобов’язання щодо поширення знань про МГП. Це включає в себе й роботу з молоддю. Товариство Червоного Хреста України є надійним партнером Уряду щодо поширення знань з МГП.

Метою проекту є створення пулу тренерів Товариства Червоного Хреста України з МГП по всій країні, щоб вони допомагали молодим людям розуміти, поважати і використовувати принципи гуманності в повсякденному житті, а також сприяти розвитку суспільної свідомості і громадянської відповідальності.

Робочий візит представників Українського Червоного Хреста у Данію

Заступник генерального директора Українського Червоного Хреста Ілля Клецьковський з робочим візитом відвідав Данію. Там він зустрівся з генеральним секретарем Данського...

Психосоціальна підтримка дітей у прихистку Дніпра

Другий рік поспіль волонтери Чечелівської районної організації Українського Червоного Хреста України у м. Дніпро проводять заходи з психосоціальної підтримки у...

Турбота та підтримка: історія Павлини та Василя

Пані Павлина та пан Василь проживають разом в селі Усть-Путила вже 70 років. Вони тяжко працювали починаючи з раннього дитинства,...

Допомога на місці ліквідації наслідків атаки на Одесу 23.04.2024

Чергова нічна російська атака на Одесу, внаслідок якої пошкоджено приватні житлові будинки у місті. Є постраждалі. На місці спільно з іншими...

Закон України “Про символіку Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала в Україні”

Закон України “Про Товариство Червоного Хреста України”

Женевська конвенція (І) про про поліпшення долі поранених та хворих в регулярних арміях

Женевська конвенція (II) про поліпшення долі поранених, хворих і осіб, потерпілих корабельну аварію, зі складу озброєних сил на морі

Женевська конвенція (III) про поводження з військовополоненими

Женевська конвенція (IV) про захист цивільного населення під час війни

Наказ Про затвердження Інструкції про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України

The First Geneva Convention “for the Amelioration of the Condition of the Wounded and Sick in Armed Forces in the Field”

The Second Geneva Convention “for the Amelioration of the Condition of Wounded, Sick and Shipwrecked Members of Armed Forces at Sea” 

The Third Geneva Convention “relative to the Treatment of Prisoners of War”

The Fourth Geneva Convention “relative to the Protection of Civilian Persons in Time of War”

Protocol Additional to the Geneva Conventions of 12 August 1949, and relating to the Protection of Victims of International Armed Conflicts (Protocol I)

Protocol Additional to the Geneva Conventions of 12 August 1949, and relating to the Protection of Victims of Non-International Armed Conflicts (Protocol II)

Protocol additional to the Geneva Conventions of 12 August 1949, and relating to the Adoption of an Additional Distinctive Emblem (Protocol III)

ПІДПИСАТИСЯ НА ДАЙДЖЕСТ МІЖНАРОДНОГО ГУМАНІТАРНОГО ПРАВА

[wysija_form id=”3″]