Посилення захисту емблеми Червоного Хреста — МОЗ України затвердило нову методику

Посилення захисту емблеми Червоного Хреста — МОЗ України затвердило нову методику

Зображення червоного хреста на білому тлі — це всесвітньо відома емблема запроваджена на міжнародному рівні Женевськими конвенціями 1949 р. та Додатковими протоколами до них. Вона надає захист медичному персоналу збройних сил, духовному персоналу, а також особам і об’єктам, які належать до Міжнародного Руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. Саме тому, використання емблеми Червоного Хреста з порушеннями правил створює загрозу для медичного персоналу ЗСУ та тих, хто потребує допомоги в зоні бойових дій. На жаль, ескалація війни в Україні призвела до збільшення випадків неправомірного використання емблеми, що потребує посилення контролю у цій сфері.

Зміст Наказу Міністерства охорони здоров’я України № 1985 від 29.11.2024 р.

Закон України «Про символіку Червоного Хреста, Червоного Півмісяця і Червоного Кристала в Україні» (далі – Закон) визначає порядок та умови використання і захисту символіки Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала на території України відповідно до вимог Женевських Конвенцій про захист жертв війни 1949 року та Додаткових протоколів до них.

У свою чергу, Постанова Кабінету міністрів України № 1199 від 21 жовтня 2022 р. визначає порядок маркування в особливий період будівель та споруд, транспортних засобів, які підпадають під дію норм міжнародного гуманітарного права, відповідними розпізнавальними знаками (емблемами).

Відповідно до цих нормативно-правових актів, використання емблеми Червоного Хреста цивільними медичними формуваннями та медичним персоналом під час збройного конфлікту — дозволено лише за спеціальним дозволом Міністерства охорони здоров’я України та під його контролем. Проте, до недавнього часу окремого Наказу Міністерства охорони здоров’я України на виконання цієї вимоги не існувало.

У результаті кропіткої роботи та адвокації Товариства Червоного Хреста України у цьому напрямку, наприкінці 2024 року був прийнятий підзаконний акт, який значно посилить контроль незаконного використанням емблеми Червоного Хреста.

Зокрема, Міністерством охорони здоров’я України затверджено Наказ № 1985 від 29.11.2024 р. «Про затвердження Методики визначення медичних формувань та санітарно-транспортних засобів, що відносяться до об’єктів міжнародного гуманітарного права та потребують маркування відповідними розпізнавальними знаками (емблемами)». Ця Методика визначає перелік об’єктів цивільних медичних формувань та санітарно-транспортних засобів, що відносяться до будівель та споруд, транспортних засобів, пошуково-рятувальних суден, які підпадають під дію норм міжнародного гуманітарного права та потребують маркування (позначення) захисними знаками (емблемами) під час збройного конфлікту.

Згідно Пунктів 10 та 11 Методики від МОЗ України:

«10. Спеціальний дозвіл на використання емблеми Червоного Хреста із метою захисту надається Міністерством охорони здоров’я України за допомогою використання інформаційно-комунікаційної системи, призначеної для збирання, зберігання, обробки та використання даних про медичні формування, санітарно-транспортні засоби та медичний персонал, що належать до об’єктів міжнародного гуманітарного права.

11. Нанесення із метою захисту на санітарно-транспортні засоби, будівлі та споруди емблем Червоного Хреста, Червоного Півмісяця та Червоного Кристала без отримання спеціального дозволу на використання заборонено».

Таким чином, використання емблеми Червоного Хреста цивільними медичними формуваннями та медичним персоналом суворо регламентується міжнародним гуманітарним правом та національним законодавством України, а за порушення правил передбачається кримінальна відповідальність за ст. ст. 435, 438, 445 Кримінального кодексу України. Водночас, законні підстави на використання емблеми Червоного Хреста надані:

  • Міністерству оборони України під час збройного конфлікту для позначення власного медичного персоналу та засобів.
  • Духовному персоналу виключно для виконанням своїх духовних функцій.
  • Цивільному медичному персоналу лише за спеціальним дозволом МОЗ України.
  • Іноземним товариствам Червоного Хреста і Червоного Півмісяця для позначення власних медичних формувань та об’єктів (за погодженням).
  • Товариству Червоного Хреста України для позначення власного медичного персоналу та засобів, які надаються в розпорядження медичної служби ЗСУ.
  • Як розпізнавальний знак для позначення належності людини або об’єкта до Міжнародного руху Червоного Хреста та Червоного Півмісяця.

Зазначимо, що відповідно до Закону України «Про символіку Червоного Хреста, Червоного Півмісяці і Червоного Кристала в Україні»:

«Товариство Червоного Хреста України зобов’язане сприяти органам державної влади в їх зусиллях щодо запобігання будь-яким зловживанням у використанні символіки Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала та їх припинення. Товариство має також сповіщати правоохоронні органи та суди про будь-які зловживання, пов’язані з порушеннями у використанні символіки».

Повідомити про виявлені випадки порушень використання емблеми Червоного Хреста ви можете через онлайн-форму за посиланням.