Літня школа з міжнародного гуманітарного права 2025 року
Пройшла Літня школа з міжнародного гуманітарного права (МГП) 2025 року – флагманська ініціатива Українського Червоного Хреста. Мета цього заходу – підвищення рівня знань з МГП серед державних службовців та сприяння у реалізації його норм на національному рівні. Унікальний формат Літньої школи дозволяє обмінятися досвідом, обговорити актуальні виклики та шляхи їх подолання заради збереження людських життів та ефективної допомоги постраждалим внаслідок війни. Цьогоріч у заході взяли участь понад 60 представників державних органів України та іноземні делегати.
Програма Літньої школи з МГП та знання, які отримували учасники
Навчальна програма будувалася навколо практичних аспектів застосування норм міжнародного гуманітарного права в діяльності держслужбовців. Протягом чотирьох днів учасники поглиблювали знання з основ МГП, обговорювали питання захисту цивільного населення та дітей під час війни, практичні аспекти збереження культурних цінностей, відповідальність за порушення МГП та інші важливі теми. Викладанням займалися відомі міжнародні та українські експерти у сфері міжнародного гуманітарного права.
Під час заходу також відбулася презентація Добровільного звіту у сфері міжнародного гуманітарного права Міністерства оборони України та презентація результатів 34-ої Міжнародної конференції Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. А також були розглянуті питання захисту емблеми Червоного Хреста і представлена робота Служби розшуку та відновлення родинних звʼязків Українського Червоного Хреста.
Звертаючись до учасників заходу, Максим Доценко, генеральний директор Українського Червоного Хреста, зазначив:
«Цей захід – одна з ключових ініціатив Українського Червоного Хреста. Його мета глибше зрозуміти МГП, яке для України сьогодні має особливу вагу. Це не просто правові норми, це правила, які можуть рятувати життя. Ми системно працюємо над тим, щоб МГП було ближчим та зрозумілішим. Особливо хочу наголосити – без політичної волі МГП не працює, а Україна вже демонструє цю волю. Ми підтримуємо участь України у глобальних ініціативах з посилення МГП і раді бачити оновлення роботи Міжвідомчої комісії, в якій Український Червоний Хрест виконує дорадчу роль».
З вітальними словами до учасників також звернулися Юрг Еглін, Глава Делегації Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні та Дмитро Лубінець, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.
«Насамперед дякую Товариству Червоного Хреста України за організацію заходу. Цього року школа порушить теми гуманітарної допомоги, поводження з військовополоненими, захисту цивільних, зокрема дітей, та ефективності гуманітарних механізмів. Мусимо визнати, що ці питання кричущо актуальні. Адже порушення міжнародного гуманітарного права, на жаль, стали звичним явищем для сучасного світу. Ця небезпечна тенденція потребує дієвої та швидкої реакції, як міжнародної спільноти, так і уваги експертного середовища», – підкреслив Дмитро Лубінець.
Зазначимо, що досвід України у сфері розповсюдження знань та імплементації міжнародного гуманітарного права в умовах війни є унікальним. Наша держава досягла значних результатів у напрямку дотримання МГП та превенції порушень його норм, тому готова ділитися цінним досвідом з усім світом. Цього року Літня школа Українського Червоного Хреста об’єднала рекордну кількість представників Міжнародного Руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. Зокрема делегатів Данського, Норвезького, Фінського, Канадського, Литовського Червоного Хреста, а також штаб квартири Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Женеві.
Український Червоний Хрест залишається надійним партнером держави у провадженні норм міжнародного гуманітарного права. В межах своїх статутних завдань товариство проводить широку просвітницьку діяльність серед населення, надає консультативну підтримку органам державної влади, розробляє та поширює тематичні матеріали. Все це формує культуру поваги до міжнародного гуманітарного права та сприяє реалізації його норм, які насамперед покликані обмежити насильство і забезпечити захист жертв війни.