Понад 150 бібліотек України отримали книжки з міжнародного гуманітарного права від Українського Червоного Хреста
12 травня у Києві 150 бібліотек з усієї України отримали комплекти літератури з міжнародного гуманітарного права — так стартувала національна кампанія «Книги з міжнародного гуманітарного права в бібліотеки України», ініційована Українським Червоним Хрестом. До проєкту долучилися Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого і Міністерство культури та стратегічних комунікацій України.
До переліку переданої літератури увійшли 8 книжок та 2 тематичні інформаційні буклети. Ці видання охоплюють ключові теми: історію розвитку міжнародного гуманітарного права (МГП), його основоположні принципи, правове регулювання ведення воєнних дій, захист цивільного населення, а також використання та захист символіки Червоного Хреста.
Започаткування масштабної ініціативи від Українського Червоного Хреста має на меті популяризувати знання про цю важливу галузь міжнародного публічного права та зробити їх доступними широкому колу громадян. Загалом всеукраїнська публічна кампанія реалізується у два етапи. Перший етап розпочався 12 травня 2025 року з передачі комплектів літератури представникам бібліотек. У межах другого етапу заплановано передати додаткові примірники до обмінно-резервного фонду Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого для подальшого розповсюдження серед бібліотечних установ по всій країні.
Микола Поліщук, президент Українського Червоного Хреста, зазначив:
«Література, що передається Українським Червоним Хрестом до бібліотек – це унікальні книжки та додаткові матеріали, які надають читачу найбільш повну інформацію про історію становлення міжнародного гуманітарного права, його джерела, принципи та особливості застосування під час війни. Безперечно такий внесок значно збагатить український бібліотечний фонд та зробить ці знання більш доступними для кожного».
Олег Сербін, генеральний директор Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого підтримав ініціативу та зазначив:
«Знання з міжнародного гуманітарного права — це важливий інструмент, що допомагає кожному з нас компетентно реагувати на виклики сучасності. Саме тому ініціатива Українського Червоного Хреста — передати вам, шановні колеги-бібліотекарі, добірку книжок для поширення — має особливу цінність. Вона допоможе зробити наших читачів більш обізнаними, свідомими й підготовленими до непростих реалій, а також — впевненими у нашій спільній перемозі вже сьогодні».
Володимир Пилипенко, радник Міністра культури та стратегічних комунікацій України з питань міжнародного гуманітарного права, доктор юридичних наук, заслужений юрист України підкреслив:
«Війна в Україні спричинила масштабну гуманітарну та культурну кризу, в ході якої під ударом опинилася сама ідентичність українського народу, втілена в його культурній спадщині. На жаль, сьогодні, будучи жертвами війни, розуміння норм міжнародного гуманітарного права стало для українців життєво важливим. Цей проєкт – хороший приклад поширення таких знань не лише серед присутніх тут учасників, але і за посередництва переданих матеріалів, що дає можливість бути обізнаному стосовно своїх прав для кожного відвідувача бібліотек».
У межах заходу також відбулася інформаційна сесія з міжнародного гуманітарного права та виступи експертів:
- Про особливості роботи бібліотек в умовах війни розповіла Оксана Бруй, заступниця генерального директора Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого, президентка ВГО Українська бібліотечна асоціація.
- Доповідь на тему «Захист культурних цінностей під час війни за міжнародними нормами та національним законодавством» зробив Володимир Пилипенко, радник Міністра культури та стратегічних комунікацій України з питань міжнародного гуманітарного права, доктор юридичних наук, заслужений юрист України.
Крім того, учасники заходу дізналися більше про Міжнародний Рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, його історію, принципи, символіку та завдання різних компонентів. Зокрема про діяльність Українського Червоного Хреста, який вже понад сто років надає комплексну гуманітарну допомогу та підтримку найуразливіших верств населення.
Ініціатива Українського Червоного Хреста була широко підтримана бібліотеками зі всієї України, тому вже зовсім скоро їхні користувачі зможуть отримати актуальні знання з цієї важливої галузі міжнародного публічного права. Адже формування розуміння важливості норм міжнародного гуманітарного права, що застосовуються під час війни, сприяє побудові обізнаного громадянського суспільства в демократичній країні.