Презентація та експертне обговорення Всесвітньої ініціативи з посилення політичної підтримки міжнародного гуманітарного права

Презентація та експертне обговорення Всесвітньої ініціативи з посилення політичної підтримки міжнародного гуманітарного права

За сприяння та активної участі Українського Червоного Хреста відбулися консультації з державними органами в межах презентації Всесвітньої ініціативи з посилення політичної підтримки міжнародного гуманітарного права. Цей захід об’єднав представників органів державної влади, правоохоронних та оборонних відомств країни, фахівців Українського Червоного Хреста та Міжнародного Комітету Червоного Хреста.

Тема зустрічі стосувалася питань посилення поваги до міжнародного гуманітарного права (МГП), як на національному, так і глобальному рівні. Адже наразі виникає все більше актуальних викликів, зокрема щодо ігнорування МГП та недотримання його норм іншою стороною під час війни в Україні.

Максим Доценко, генеральний директор Українського Червоного Хреста у своїй вітальній промові до учасників заходу зазначив:

«Всесвітня ініціатива, яка була започаткована у 2024 році, ґрунтується на простому але важливому розумінні – без сильної політичної волі дотримання міжнародного гуманітарного права неможливе. Україна вже показує, що готова зробити МГП своїм політичним пріоритетом, і ми раді бути частиною цього процесу. Український Червоний Хрест залишається надійним партнером держави у провадженні норм міжнародного гуманітарного права».

Ірина Верещук, заступниця керівника Офісу Президента України звернула увагу на існуючі проблеми у сфері МГП та підкреслила актуальність цієї ініціативи:

«Давайте казати прямо. Світове товариство недостатньо серйозно сприймає МГП. Світові політичні еліти не застосовують достатньо політичної волі для забезпечення дотримання норм МГП. Тому, Всесвітня ініціатива з посилення політичної підтримки міжнародного гуманітарного права є дуже слушним і вчасним кроком».

До Всесвітньої ініціативи вже доєдналися 70 країн світу. Протягом наступних двох років буде організовано серію брифінгів з метою регулярного обміну інформацією про хід роботи за різними напрямками та забезпечення всесвітньої підтримки. Серед цілей, які ставлять перед собою учасники ініціативи:

  • Зробити міжнародне гуманітарне право політичним пріоритетом – на глобальному, регіональному та національному рівнях.
  • Включити МГП до порядку денного та сфокусувати увагу міжнародної спільноти на необхідності універсального, послідовного та сумлінного дотримання норм МГП.
  • Започаткувати процес обговорення викликів, пов’язаних з запобіганням порушенням МГП, з метою напрацювання чітких рекомендацій для подолання цих викликів.
  • Заохотити до участі у процесі відповідні державні органи України, а також підготувати їх до участі у Другій регіональній конференції європейських національних комітетів з міжнародного гуманітарного права.

Реалізація ініціативи, поміж іншого, передбачає проведення консультацій з державами, військовими структурами, національними товариствами, науковими експертами та іншими сторонами з метою напрацювання конкретних і практичних рекомендацій для вирішення сучасних викликів для міжнародного гуманітарного права. Тематичні напрями роботи згруповані у два блоки, що включають 7 напрямків, по кожному з яких Україна може поділитися власним досвідом.

Перший блок охоплює три напрями, спрямовані на ефективніше запобігання порушенням МГП:

  1. збирання та поширення позитивного досвіду у сфері запобігання порушенням;
  2. зміцнення національних комітетів та подібних інституцій з МГП;
  3. посилення взаємозв’язків між МГП і миром.

Другий блок зосереджений на окремих правових питаннях, що стосуються найбільш руйнівних наслідків сучасних і майбутніх конфліктів:

  1. захист цивільної інфраструктури;
  2. захист лікарень і медичних закладів;
  3. використання інформаційних та комунікаційних технологій у збройних конфліктах;
  4. ведення бойових дій на морі.

Український Червоний Хрест виступає надійним партнером держави, надаючи експертну консультативну підтримку з МГП та відіграючи ключову роль в імплементації його норм на національному рівні. Питання міжнародного гуманітарного права є для Українського Червоного Хреста одним з пріоритетних. Саме тому протягом останніх років особлива увага приділяється розповсюдженню знань з МГП: проведенню масштабної просвітницької діяльності серед населення, підготовці фахівців у сфері МГП, забезпеченню необхідними інформаційними та навчальними матеріалами.

Досвід України у сфері розповсюдження знань та імплементації норм міжнародного гуманітарного права в умовах війни є унікальним. Наша держава досягла значних результатів у напрямку превенції порушень МГП, а також у сфері захисту осіб, які не беруть або перестали брати участь у збройному конфлікті. В межах Всесвітньої ініціативи, Україна готова ділитися своїм цінним досвідом та експертизою зі світовою спільнотою.