Конференція «Міжнародне гуманітарне право: національний та регіональний вимір»
За ініціативи Українського Червоного Хреста та за підтримки Данського Червоного Хреста пройшла конференція присвячена міжнародному гуманітарному праву (МГП). Цей важливий захід відбувся в рамках програми «Громадянське суспільство сприяє підвищенню стійкості в Україні» (PSPU) за фінансування МЗС Данії. Він об’єднав представників органів державної влади, правозахисних інституцій, експертів Українського Червоного Хреста, гуманітарних організацій, лідерів громад та представників Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.
Тема конференції, що проходила 25 квітня 2025 року в Києві, як ніколи актуальна, адже в Україні продовжується повномасштабна війна. Саме міжнародне гуманітарне право регулює захист жертв збройних конфліктів та обмежує методи і засоби їх ведення. Організація подібних заходів не тільки сприяє підвищенню рівня знань щодо практичного застосування норм МГП, але й зміцненню співпраці між фахівцями у сфері захисту прав людини та міжнародного гуманітарного права.
Звертаючись до учасників конференції Максим Доценко, генеральний директор Українського Червоного Хреста наголосив:
«Український Червоний Хрест докладає всіх зусиль для поширення знань з міжнародного гуманітарного права в Україні, відіграючи значну роль в імплементації МГП на національному рівні. Ми проводимо масштабну просвітницьку діяльність серед населення, надаємо експертну підтримку державним органам, забезпечуємо всіма необхідними інформаційними та навчальними матеріалами. Проведення цієї міжнародної конференції за підтримки Данського Червоного Хреста – це ще один важливий етап системної роботи у цьому напрямку».
У своєму вітальному зверненні Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець також підкреслив важливість дотримання гуманітарного права та висловив подяку Українському Червоному Хресту:
«Під час російської збройної агресії проти України, міжнародне гуманітарне право має важливе практичне значення. Тому такі зустрічі – це можливість обʼєднати зусилля всіх, хто працює заради захисту прав людини. Насамперед я хочу подякувати Товариству Червоного Хреста України за професійне реагування на гуманітарні кризи, викликані російською агресією. Завдяки вашій роботі, люди у різних куточках нашої країни отримують необхідну допомогу. Ми високо цінуємо вашу підтримку Офісу Омбудсмана України у міжнародній діяльності та залученості до порятунку українців з тимчасово окупованих територій».ʼ
Міжнародна підтримка громадянського суспільства у сфері МГП
Конференція відбулася за підтримки міжнародних партнерів Українського Червоного Хреста, зокрема в ній взяли участь представники Посольства Королівства Данія та Данського Червоного Хреста.
Що обговорювали на міжнародній конференції з МГП у Києві
Програма заходу передбачала три панельні дискусії, які охоплювали різні аспекти застосування та імплементації міжнародного гуманітарного права в українському контексті:
- Панельна дискусія 1. «Роль місцевих громад у впровадженні норм МГП». Учасники обговорили питання практичного застосування міжнародного гуманітарного права в умовах війни, сучасні виклики та рішення, особливості імплементації МГП на локальному рівні.
- Панельна дискусія 2. «МГП у дії: імплементація міжнародних конвенцій в Україні». Українські та міжнародні експерти детально оглянули практику імплементації в Україні міжнародних нормативно-правових актів у сфері МГП. Окремої уваги приділяли питанням навчання військовослужбовців основам міжнародного гуманітарного права.
- Панельна дискусія 3. «Погляд у майбутнє: МГП та сучасні політичні виклики». У фокусі обговорення – майбутнє реалізації норм МГП в Україні та світі, проблематика та пошук сучасних рішень. Визнані національні та міжнародні фахівці поділилися власним баченням щодо глобальних викликів та досвіду в українському контексті.
Унікальний формат заходу сприяв налагодженню міжсекторального діалогу між владою, гуманітарними організаціями, національними та міжнародними експертами. Це є важливим кроком на шляху дотримання норм міжнародного гуманітарного права в нашій країні. Реалізація таких ініціатив засвідчує послідовну роботу Українського Червоного Хреста у сфері поширення знань з міжнародного гуманітарного права та сприяння державі у його імплементації.