Розпізнавальні знаки, які підпадають під дію норм міжнародного гуманітарного права

Розпізнавальні знаки, які підпадають під дію норм міжнародного гуманітарного права

Міжнародне гуманітарне право (МГП) — це галузь права, яка застосовується під час збройних конфліктів з метою обмеження засобів та методів ведення воєнних дій, а також регулює захист жертв війни. Нормами МГП передбачено міжнародно-визнані розпізнавальні знаки (емблеми) для позначення об’єктів та осіб, які знаходяться під захистом. Під час війни, ними позначається медичний персонал збройних сил, особливо небезпечні об’єкти, культурні цінності, об’єкти цивільної оборони та ін.

У межах поширення знань з міжнародного гуманітарного права Український Червоний Хрест демонструє розпізнавальні знаки, які передбачені МГП, та роз’яснює їхнє значення.

Розпізнавальні знаки за МГП та порядок маркування в особливий період

У нашій країні застосування розпізнавальних емблем визначається Постановою Кабінету Міністрів України № 1199 від 21.10.2022 р. «Про затвердження Порядку маркування в особливий період будівель та споруд, транспортних засобів, які підпадають під дію норм міжнародного гуманітарного права, відповідними розпізнавальними знаками (емблемами)», та іншими підзаконними актами. Цим документом передбачена низка розпізнавальних знаків.

Емблема Червоного Хреста, Червоного Півмісяця та Червоного Кристала — є видимим позначенням захисту, передбаченого Женевськими Конвенціями та Додатковими протоколами до них для медичного персоналу, медичних формувань та санітарно-транспортних засобів. Зокрема емблема Червоного Хреста використовується медичною службою Збройних Сил України під час збройних конфліктів, а також цивільними медичними формуваннями та медичним персоналом лише за спеціальним дозволом Міністерства охорони здоров’я України.

Емблеми Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала також використовуються як розпізнавальний знак для позначення належності людини або об’єкта до Міжнародного руху Червоного Хреста та Червоного Півмісяця. Зокрема, Товариством Червоного Хреста України (Українським Червоним Хрестом).

Блакитний рівнобічний трикутник на помаранчевому тлі — розпізнавальний знак цивільної оборони. Застосовується для позначення будівель і споруд, обладнання та транспортних засобів, що призначені для забезпечення діяльності органів управління цивільного захисту та сил цивільного захисту, а також засоби цивільного захисту.

Загострений знизу щит, розділений на чотири частини синього та білого кольору — розпізнавальний знак культурних цінностей. Дана емблема призначена для позначення культурний цінностей та осіб, на яких покладено функції з контролю. Може використовуватися одноразово — для розпізнавання культурних цінностей, що не перебувають під спеціальним захистом. Або триразово — для розпізнавання культурних цінностей, що перебувають під спеціальним або посиленим захистом.


Група трьох кіл яскраво помаранчевого кольору, однакового розміру, розміщених на одній і тій самі осі — міжнародний спеціальний знак для об’єктів, установок і споруд, що містять небезпечні сили. До подібних об’єктів відносяться атомні електростанції (АЕС), греблі, дамби, та ін.

Абревіатура “SAR” (Search and Rescue) — розпізнавальний знак, яким маркуються пошуково-рятувальні одиниці (морські та повітряні судна). Дана емблема наноситься на обох бортах або надбудові судна.

Зазначимо, що напади на об’єкти, позначені такими розпізнавальними знаками, заборонені міжнародним гуманітарним правом. За винятком випадків, коли вони використовуються у військових цілях, або надають військову перевагу противнику. Водночас напади на об’єкти, що містять небезпечні сили (АЕС, дамби, греблі, та ін.) — заборонені за будь-яких умов. Слідкуйте за публікаціями Українського Червоного Хреста, щоб першими отримувати актуальну інформацію.