Пройшов традиційний Winter Camp з міжнародного гуманітарного права 2025

Пройшов традиційний Winter Camp з міжнародного гуманітарного права 2025

В рамках діяльності щодо розповсюдження знань про міжнародне гуманітарне право (МГП), Український Червоний Хрест організував «зимовий кемп» в місті Біла Церква. Захід, що проводився з 31 січня по 2 лютого 2025 року, зібрав 39 волонтерів, тренерів з МГП, правників та викладачів вищих навчальних закладів. Протягом трьох днів учасники навчалися, обмінювалися досвідом та обговорювали актуальні виклики, пов’язані з порушеннями міжнародного гуманітарного права під час війни в Україні.

Подія, що відбулася за підтримки Данського Червоного Хреста мала на меті підвищення рівня компетенцій волонтерів і тренерів з МГП Українського Червоного Хреста, обмін досвідом та об’єднання спільних зусиль. Окрім навчальних модулів з міжнародного гуманітарного права, програма передбачала семінар на тему використання та захисту емблеми Червоного Хреста в Україні, тренінги з лідерства та тайм-менеджменту. Теоретична частина чергувалася з інтерактивними формами занять та роботою у групах для засвоєння отриманих знань і навичок.

Необхідність дотримання норм МГП та відповідальність за їх порушення

Міжнародне гуманітарне право – це галузь права, яке встановлює правила ведення збройних конфліктів, метою якого є обмеження насильства під час війни. Основою МГП є міжнародні угоди, зокрема Женевські конвенції про захист жертв війни 1949 року та Додаткові протоколи до них. Україна, як і більшість світових держав підписала ці угоди, зобов’язавшись імплементувати норми міжнародного гуманітарного права в національне законодавство та слідкувати за їх дотриманням. Зазначимо, що російська федерація також є державою-підписантом Женевських конвенцій. Проте, це не заважає країні-агресору систематично порушувати їх положення.

Основною темою Winter Camp з міжнародного гуманітарного права від Українського Червоного Хреста було поглиблене дослідження основних засад галузі, аналіз випадків порушень МГП у ході російсько-української війни. А також нормативно-правове визначення воєнних злочинів, аспекти притягнення до відповідальності за їх вчинення.

Генеральний директор Українського Червоного Хреста Максим Доценко у своєму вітальному зверненні наголосив, що Український Червоний Хрест продовжує систематичну роботу в напрямку розповсюдження знань з МГП, активно залучаючи молодь та волонтерів до участі в національних та міжнародних проєктах.

В ході навчання, учасники розглянули та обговорили такі питання:

  • Основні засади міжнародного гуманітарного права.
  • Основні категорії міжнародного гуманітарного права.
  • Принципи ведення бойових дій.
  • Захист цивільних осіб під час збройного конфлікту.
  • Безпека в умовах війни.
  • Відмітні емблеми і знаки.
  • Відповідальність держави та індивіда за воєнні злочини.

Додатково до основної програми, учасники отримали важливі знання щодо Міжнародного Руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, правил використання та захисту емблеми Червоного Хреста, навчалися навичкам лідерства і тайм-менеджменту. Це сприятиме підвищенню ефективності їх просвітницької роботи та консолідації спільних зусиль у сфері розповсюдження знань про міжнародне гуманітарне право в Україні.