Підсумки діяльності у сфері міжнародного гуманітарного права за 2024 рік

Підсумки діяльності у сфері міжнародного гуманітарного права за 2024 рік

Міжнародне гуманітарне право (МГП) — це галузь права, яке встановлює правила ведення збройних конфліктів, метою якого є обмеження насильства під час війни. МГП регулює відносини між державами щодо захисту жертв війни та обмеження засобів та методів ведення війни під час збройних конфліктів.

Відповідно до своїх статутних напрямків діяльності з розповсюдження знань про міжнародне гуманітарне право та забезпечення захисту розпізнавальних емблем, Український Червоний Хрест проводить систематичну роботу в цій сфері. Даний підсумковий звіт за 2024 рік містить інформацію про найзначніші результати діяльності та основні статистичні показники.

Діяльність в напрямку МГП на національному рівні

Поширення знань про міжнародне гуманітарне право в Україні — є пріоритетним завданням Українського Червоного Хреста. В рамках виконання поставлених задач, фахівцями відділу МГП досягнуто таких результатів:

  • Організовано 42 навчальні заходи з міжнародного гуманітарного права.
  • 2180 учасників взяли участь у тренінгах, семінарах, інформаційних сесіях.
  • 260 тисяч осіб охоплено публікаціями на тему МГП через власні соціальні мережі та офіційний сайт Українського Червоного Хреста.
  • Опубліковано 33 експертні статті на тему міжнародного гуманітарного права на власному сайті, та 11 на зовнішніх медіа.
  • Проведено «Всеукраїнські змагання з міжнародного гуманітарного права» серед студентів.
  • Спільно з партнерами проведено міжнародну конференцію «Обмежуючи насильство: 75 років Женевським конвенціям про захист жертв війни».
  • Прийнято участь у 5 робочих нарадах Міжвідомчої Комісії з імплементації МГП, надана експертна та технічна допомога державним органам.
  • Спільно з Державною службою України у справах дітей організовано форум до Всесвітнього дня дитини «Міжрегіональний діалог: щаслива дитина в турботливій родині».
  • У партнерстві з Французьким Червоним Хрестом організовано та проведено 5 спеціалізованих тренінгів «Сексуальне насильство, пов’язане зі збройним конфліктом».
  • Презентовано «Добровільний звіт Міністерства оборони України у сфері міжнародного гуманітарного права».
  • Організовано та проведено прес-брифінг президента Товариства Червоного Хреста на тему захисту емблеми Червоного Хреста.
  • Виявлено більше 50 випадків неправомірного використання емблеми Червоного Хреста. З них вирішено 32 випадки, решта — в процесі вирішення.

Учасниками заходів стали державні службовці, прокурори, судді, слідчі, журналісти, освітяни, студенти, школярі, науковці, представники сектору безпеки та оборони, співробітники та волонтери Українського Червоного Хреста.

Міжнародна діяльність у сфері МГП

Крім реалізації завдань на національному рівні, Український Червоний Хрест бере активну участь в міжнародних проєктах, залучаючи до співпраці іноземні Національні Товариства та партнерів зі всього світу, зокрема:

  • Проведена міжнародна трансатлантична кампанія з захисту емблеми Червоного Хреста #ProtectEmblems, у якій взяли участь понад 10 країн (близько 3500 лайків та 300 репостів публікацій).
  • Здійснено візит до Данії та обмін досвідом з волонтерами Данського Червоного Хреста вперше за 5 років (прийняли участь 8 волонтерів ТЧХУ).
  • Здійснено координацію участі урядової делегації України на 34 Міжнародній конференції Червоного Хреста в Женеві, Швейцарія.
  • Організовано та проведено 2 сайд-івенти в рамках 34 Міжнародної конференції в Женеві:
    – важливість поваги та захист емблеми Червоного Хреста (120 учасників);
    – презентація «Добровільного звіту Міністерства оборони України у сфері міжнародного гуманітарного права» (55 учасників).
  • Продовжено активну участь у роботі European Legal Advisory Group, яка об’єднує Національні Товариства Червоного Хреста різних країн.

Розробка та виготовлення інформаційних матеріалів

Окремим напрямом діяльності Українського Червоного Хреста є розробка та видавництво інформаційних та навчальних матеріалів на тему міжнародного гуманітарного права та захисту емблеми Червоного Хреста в Україні. А також їх ефективне розповсюдження. Досягнення у 2024 році:

  • У співпраці з Міністерством оборони України підготовлено та видано «Добровільний звіт у сфері міжнародного гуманітарного права».
  • Підготовлено та видано «Збірник основних джерел щодо використання та захисту в Україні емблеми Червоного Хреста».
  • Розроблено та виготовлено більше 10 інформаційних банерів на тему міжнародного гуманітарного права, тисячі одиниць роздаткових матеріалів (ліфлети, буклети, брошури).

Фахівці відділу МГП Українського Червоного Хреста продовжують плідно працювати у сфері розповсюдження знань про міжнародне гуманітарне право та захисту розпізнавальних емблем в Україні. В рамках статутних завдань діяльності надається всебічна підтримка державним органам, проводяться навчальні заходи та інформаційні кампанії. Консолідація спільних зусиль у цьому напрямку підвищує правову обізнаність українських громадян та сприяє відновленню справедливості для потерпілих під час війни.