Тренінг «Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом» для слідчих

Тренінг «Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом» для слідчих

Випадки сексуального насильства під час війни (СНПК) класифікуються як воєнні злочини згідно Кримінальному кодексу України та норм міжнародного гуманітарного права. Такі справи розглядаються як національними судами, так і Міжнародним кримінальним судом у Гаазі. Основна ж робота щодо збору доказів та розслідування злочинів лягають на плечі слідчих поліції. Саме тому, Український Червоний Хрест у партнерстві з Французьким Червоним Хрестом провів спеціалізований тренінговий захід для українських слідчих.

Метою тренінгу, що проходив 4-5 грудня 2024 року в місті Ужгород, стало поглиблення знань представників правоохоронних органів щодо сексуального насильства, пов’язаного зі збройним конфліктом, розбір українського законодавства та міжнародних норм, що регламентують такі злочини, обмін досвідом між слідчими офіцерами з різних куточків України, огляд іноземних методик розслідувань.

Спікером навчального заходу виступив Ерік Емеро (Eric Emeraux) — полковник Національної жандармерії Франції, голова Центрального офісу боротьби зі злочинами проти людяності, геноцидом та воєнними злочинами (OCLCH). Коментуючи програму тренінгу, він зазначив:

«В ході тренінгу ми чергували теоретичні заняття з техніки слухання та практичні групові вправи. Окрема секція була присвячена різним методам, що використовуються у Франції та Європі для розшуку підозрюваних у воєнних злочинах. Також, ми розглянули співпрацю в цій галузі на європейському та міжнародному рівнях — тема, яка особливо привернула увагу учасників».

Чому навчали українських слідчих на тренінгу з СНПК

Програма тренінгу була розрахована на професійну аудиторію поліцейських, які отримали спеціальні знання щодо таких аспектів:

  • Міжнародна правова база;
  • Законодавча база в Україні;
  • Психологічний вплив сексуального насильства на жертв (травма, посттравматичний стрес, дисоціація, сором, відчуття провини);
  • Культурні, соціальні та громадські фактори, що впливають на жертву;
  • Докази у кримінальному провадженні;
  • Що таке слухання в процесі розслідування?
  • Основні поняття про механізми комунікації під час слухання;
  • Основні поняття прикладної психології та поведінки;
  • Французький метод слухання.

Окрім теми СНПК до програми включено знайомство з Міжнародним Рухом Червоного Хреста і Червоного Півмісяця: коротка історія, складові Руху та їх завдання, символіка.

Проведення подібних навчальних заходів сприяє підвищенню ефективності роботи українських слідчих в непростих умовах війни, що призвела до збільшення випадків військових злочинів, пов’язаних із сексуальним насильством.