Тренінг «Сексуальне насильство пов’язане зі збройним конфліктом» для викладачів юридичних ВНЗ
Українським Червоним Хрестом за сприяння Французького Червоного Хреста організовано важливий інформаційно-просвітницький захід на тему сексуального насильства під час збройного конфлікту (СНПК).
15 та 16 жовтня 2024 року в місті Ужгород відбувся тренінг для представників сфери вищої юридичної освіти України. Учасниками заходу стали завідувачі кафедр, доктори та кандидати наук, доценти, викладачі вищих навчальних закладів, зокрема Національної академії внутрішніх справ, Національної академії Національної гвардії України, Національної академії державної прикордонної служби України та інших юридичних вишів нашої країни.
Спікером навчального заходу виступила Юлія Чистякова — тренер від Українського та Французького Червоного Хреста, доктор філософії Одеської національної юридичної академії, викладач університету Париж-Нантер.
«На жаль, наразі тема сексуального насильства повʼязаного з конфліктом є вкрай актуальною для українського суспільства, адже, як показує досвід, збройне насильство завжди супроводжується сексуальним. Основною метою тренінгу було обговорити з колегами, що здійснюють підготовку майбутніх юристів, яким чином регламентується СНПК в міжнародному та національному праві, які є складнощі в кваліфікації дій, особливості в українському контексті. Жива дискусія серед учасників тренінгу, зацікавленість при вирішенні кейсів, показали високу актуальність теми», — зазначила вона.
Програма тренінгу включала у себе розкриття теми сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, форм СНПК (зґвалтування, сексуальне рабство, примусова проституція, примусова вагітність, примусова стерилізація, інші форми сексуального насильства). А також обговорення особливостей юридичного регулювання зґвалтування та сексуального насильства в умовах війни. Зокрема, учасники мали змогу докладно ознайомитися з такими аспектами:
- Хто може вчиняти сексуальне насильство під час збройного конфлікту?
- Хто може постраждати від СНПК?
- Причини і наслідки СНПК.
- СНПК в українському контексті.
- Прояви СНПК в Україні.
- Офіційна статистика станом на вересень 2024 р.
- Міжнародне звичаєве гуманітарне право.
- Женевські конвенції 1949 р.
- Римський статут.
- Відповідальність за СНПК: основи національного права.
Окрім теоретичної частини навчання, аудиторія тренінгу прийняла участь у практичних дослідженнях конкретних кейсів, аналізі офіційних документів та звітів.
Відгуки учасників тренінгу на тему сексуального насильства пов’язаного з конфліктом
Фахова аудиторія навчального заходу прийняла активну участь у дискусіях та обговоренні проблематики СНПК в Україні, зважаючи на велику кількість злочинів вчинених військовими російської федерації. Зокрема підіймалися питання щодо збору доказів таких злочинів, особливостей судового провадження справ, відшкодування шкоди, «віктімблеймінгу» (явища, коли в скоєному злочині звинувачують постраждалого, а не злочинця).
«Хочу висловити свою вдячність за можливість взяти участь у тренінгу Українському Червоному Хресту для викладачів правничих факультетів на тему міжнародного гуманітарного права (МГП). Ця тема є надзвичайно важливою, особливо в умовах повномасштабної війни в Україні, коли знання про права людини та гуманітарні норми стає критично важливим для формування свідомості молодого покоління правників. Мої особисті враження від двох днів навчання були надзвичайно позитивними. Тренінг був інтенсивним і плідним, з великою кількістю практичних завдань та обговорень. Взаємодія з колегами та експерткою Юлією Чистяковою дала мені нові ідеї для подальшої роботи», — поділилися враженнями про тренінг Зоряна Скалецька, доктор правових наук (Польща), доцент, Національний університет «Києво-Могилянська академія», партнер адвокатського об’єднання «Аріо».
«Висловлюю свою вдячність Українському Червоному Хресту за проведення тренінгу на тему СНПК. Важливість теми цього тренінгу, а також проблематики дотримання стандартів і норм міжнародного гуманітарного права в цілому складно переоцінити особливо в умовах війни Росії проти України. Хочу відзначити, що залучення до тренінгу представників різних юридичних спеціальностей створило умови для ефективної міждисциплінарної дискусії і дозволило більш комплексно проаналізувати тематику запропоновану організаторами», — наголосив доцент кафедри міжнародного і європейського права юридичного факультету ХНУ імені В.Н. Каразіна к.ю.н., доцент Тітов Євген Борисович.
«Обговорення СНПК на різних платформах, із залученням різнофахових представників дає можливість усвідомити всю тяжкість цього злочину та знайти правильні шляхи його подолання. Участь у тренінгу «Сексуальне насильство, пов’язане зі збройним конфліктом» організованому Українським Червоним Хрестом, дала можливість детально проаналізувати СНПК, оскільки, учасниками тренінгу були фахівцями з різних сфер діяльності (психологи, правоохоронці та спеціалісти з міжнародного гуманітарного права). Дякую Українському Червоному Хресту за можливість долучитися до участі у тренінгу!» — зазначила Сьох Катерина Ярославівна, завідувач кафедри конституційного права та прав людини Національної академії внутрішніх справ, кандидат юридичних наук, доцент.
Український Червоний Хрест за підтримки міжнародних партнерів по Руху продовжує реалізовувати важливі для українського суспільства інформаційно-просвітницькі ініціативи.