На шляху до оптимізації соціальних послуг
22 лютого керівництво Товариства Червоного Хреста України взяло участь у Х Міжнародній конференції Українського форуму благодійників, яка дала можливість представникам громадських і благодійних організацій зустрітися та обговорити нагальні питання галузі.
Перший заступник Генерального директора Національного комітету Товариства Владислав Шелоков виступив в якості експерта на панельній дискусії «Принцип субсидіарності як фокус соціальної реформи», де учасники висловили своє бачення стосовно реформування соціальної сфери.
“Конкуренція серед комунальних установ та громадських/благодійних організацій за отримання фінансування на виконання соціальних послуг безумовно сприятиме підвищенню якості таких послуг. Проте, потрібно чітко та максимально неупереджено пропрацювати нормативну базу для цього, – зазначив пан Шелоков. – Контроль за наданням соціальних послуг має здійснювати не держава чи місцева влада та не окремі громадські активісти, а перш за все бенефіціари, тобто ті, хто отримує ці послуги, через механізми постійного моніторингу та оцінки”.
За словами Владислава Шелокова, громадські та благодійні організації не мають розраховувати лише на одного донора чи джерело фінансування. Вони мають забезпечувати свою фінансову стійкість та незалежність максимально диверсифікуючи джерела фінансування своїх проектів та програм, при цьому варто впроваджувати механізми підприємницької діяльності, краудфандингу тощо для підвищення фінансових спроможностей.
Учасники дискусії також обговорили питання оподаткування. Був наведений приклад, що коли Товариство Червоного Хреста України відшкодовує волонтерам їх витрати на харчування, проїзд, що були здійснені під час провадження волонтерської діяльності, то ще й сплачує податки, неначе волонтерам нараховують заробітну плату. З цього можна зробити висновок, що ЗУ «Про волонтерську діяльність», де власне і передбачена така реімбурсація, в цьому питанні не працює. Крім того, є ще чимало питань відносно оподаткування діяльності ГО/БО та податкового стимулювання здійснення пожертв на їх діяльність.