Курси першої допомоги для патронатних вихователів у Харкові
«Коли нас запитують, хто може навчитися першій допомозі, ми завжди відповідаємо: “Будь-яка людина, незалежно ні від чого, повинна володіти навичками надання першої допомоги, тому що, на жаль, нещасний випадок може статися коли завгодно і з ким завгодно”, — розповідає Владислав Васильцов, координатор навчання з першої допомоги Харківської обласної організації Товариства Червоного Хреста України. — Тому коли до нас надійшла пропозиція від Харківського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді провести курси першої допомоги для патронатних вихователів, ми з радістю погодилися».
Патронатні вихователі — особливі люди. Патронат над дитиною — це комплексна послуга, яка передбачає тимчасовий (від 3 до 6 місяців) догляд, виховання та реабілітацію дитини у сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин. Основна мета патронату — це забезпечення прав на виховання в сімейному оточенні дитини, яка через складні життєві обставини не може проживати разом зі своїми біологічними батьками або іншими законними представниками.
Перший повний (12-ти годинний) курс першої допомоги для 11 кандидатів в патронатні батьки відбувся в Харкові на базі обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді 21 та 22 жовтня 2017 року. У планах — провести ще кілька таких курсів для того, щоб всі патронатні вихователі вміли надавати першу допомогу дітям, за яких вони будуть відповідати. Курси проводила Людмила Яркова — тренер з першої допомоги з багаторічним досвідом роботи.
«Курси ці дуже важливі, тому що коли до нас прийдуть дітки, ми не будемо знати стан їхнього здоров’я. До того ж все, що пов’язано з дітьми, має ризик травматичних ситуацій, і ми повинні мати необхідні знання для того, щоб вчасно надати першу допомогу до приїзду “Швидкої”, — підкреслює Євгенія, кандидатка в патронатні виховалі. — Найкорисніше на курсах — це те, що всі знання ми обов’язково відпрацьовуємо на практиці: відновне становище, серцево-легенева реанімація, допомога при кровотечах, травмах і багато іншого».
Наталія Варцабюк, заступник директора Харківського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді додає: «Сьогодні пройшло тільки перше заняття з циклу занять з першої допомоги для кандидатів в патронатні вихователі та їхніх помічників. Патронат — це взагалі нова послуга для України, і такі курси першої допомоги дуже важливі, тому що ці сім’ї будуть приймати до себе абсолютно чужих дітей на певний час. Це діти, які вже мають негативний досвід виховання в родині, і в цілому якщо ці діти потраплять під патронат, значить, існувала реальна загроза їхньому життю та здоров’ю. Тому дуже важливо майбутніх патронатних вихователів навчити тому, як діяти в критичних ситуаціях, що можуть статися абсолютно де завгодно: в школі, на вулиці і особливо вдома. Ми дуже вдячні інструкторам Червоного Хреста, які відгукнулися на наше прохання і проводять для нас такі курси».
Так, дійсно, ті категорії людей, які більшою мірою стикаються з ризиком в своїй роботі або повсякденному житті, — це перші кандидати для навчання першій допомозі. Проте володіння цими навичками доступно всім! Саме це доводять тренери та інструктори Червоного Хреста Харківської області, майже щодня організовуючи курси і майстер-класи з першої допомоги для дітей та дорослих.
Так, 22 жовтня в Центрі навчання першої допомоги відбулися 2 майстер-класи з першої допомоги для всіх бажаючих, на яких були присутні 76 осіб. Учасники розглянули наступні теми: первинний огляд потерпілого; серцево-легенева реанімація; допомога при непритомності, тепловому і сонячному ударах; допомога при епілепсії; допомога при втраті свідомості, — і залишилися дуже задоволеними проведеними майстер-класами.
А ви вже пройшли курси першої допомоги? Якщо ні, то робіть це швидше!
Галина Саган, регіональний фахівець з інформаційної діяльності Товариства Червоного Хреста України