Перша психологічна допомога при надзвичайній ситуації
Кожен з нас у житті може зустріти людину, яка переживає стрес та потребує емоційної підтримки. На жаль, кризові події трапляються постійно, особливо питання стало актуальним в останні роки. До кризових подій відносяться стихійні лиха, нещасні випадки, аварії, катастрофи, збройні конфлікти та пандемії. Вони призводять до соціальних і психологічних наслідків, які порушують нормальний плин нашого життя та підвищують рівень повсякденного стресу. Інколи вони носять особистісний характер і стосуються лише однієї людини, а в інших випадках є масовими і мають негативний вплив на ціле суспільство. Незалежно від масштабу кризових подій, люди, які в них потрапили, можуть мати потребу в отриманні Першої психологічної допомоги.
Перша психологічна допомога (ППД) – це набір навичок та знань, які можна використовувати для допомоги людям, що перебувають у стані стресу через вплив кризових подій. Також це спосіб допомогти людям відчути спокій, надаючи їм емоційну підтримку.
Навчитися надавати ППД може кожен, як волонтер або співробітник ТЧХУ, так і звичайна людина. Щоб опанувати навички надання ППД, не потрібно відповідної психологічної освіти. І, найголовніше, такі навички дають можливість піклуватися про свій емоційний стан або людей поруч, що опинилися в кризових подіях, .
Навчання навичкам Першої психологічної допомоги
Навчання ППД в Товаристві Червоного Хреста України (ТЧХУ) розпочато з 2019 року. За 3 роки діяльності напрямку було підготовлено більше 50 кваліфікованих інструкторів та тренерів з ППД, які передають свої знання іншим в усіх куточках нашої країни. До 2020 року змогу пройти навчання мали лише волонтери та співробітники ТЧХУ. Та у зв’язку з тим, що попит на навчання серед мешканців був досить великим (найбільше серед мешканців Донецької та Луганської областей, що проживали на той час на лінії розмежування), розпочалося проведення тренінгів для різних категорій населення. Зокрема, для працівників поліції, ДСНС, органів місцевого самоврядування. Запит на тренінги з Першої психологічної допомоги значно зріз з початком ескалації збройного конфлікту в лютому 2022 року. За 2022 рік під час проведення вебінарів, онлайн тренінгів та розповсюдження відео-матеріалів про першу психологічну допомогу було охоплено більше 16 000 людей.
Навчання надання ППД дітям
Перша психологічна допомога дітям ґрунтується на тих самих принципах, що і ППД для дорослих. Проте, діти можуть потребувати іншої підтримки тому, що вони залежні від дорослих (батьків, опікунів тощо)у питаннях захисту та догляду. Діти не мають великого життєвого досвіду або фізичної та емоційної зрілості, як дорослі, і вони реагують на стресові переживання та розуміють їх по-іншому. Для того, що волонтери та співробітники ТЧХУ могли ефективно надавати ППД не лише дорослим, але й дітям вони проходять додаткове навчання.
Перейшовши за посиланням, ви можете переглянути серію відеоматеріалів, які допоможуть ознайомитися з ППД та отримати знання щодо навичок надання ППД в умовах збройного конфлікту, а також пандемії COVID-19, не нашкодивши при цьому собі та іншим. Також з відео ви зрозумієте, що саме сказати або зробити для людей, які знаходяться в стані тяжкого дистресу:
Якщо співробітникам Вашої організації потрібні навички надання Першої психологічної допомоги та Ви хочете пройти відповідне навчання пишіть на електронну адресу pss@redcross.org.ua. Будемо раді допомогти!
Потурбуйтеся про себе, своїх колег та близьких прямо зараз!