Що таке психічне здоров’я?

ЩО ТАКЕ ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я? 

Говорячи про здоров’я, ми часто маємо на увазі тільки фізичне здоров’я людини, не враховуючи психічне благополуччя людини, яке є невід’ємною його частиною. У Статуті ВООЗ говориться:

«Здоров’я – це стан повного фізичного, психічного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних дефектів».  

Психічне здоров’я включає в себе не тільки відсутність психічних розладів, а цілий комплекс, який включає  в себе такий стан особистості, при якому вона здатна розвивати та реалізувати свої здібності, може переживати та використовувати ефективні стратегії подолання повсякденних життєвих стресів, реалізовувати свій професійний потенціал та сприяти розвитку у своїй громаді. 

Зв’язок психічного та фізичного здоров’я людини

Психічне здоров’я має важливе значення для особистого благополуччя, підтримки здорових сімейних відносин і здатності людини робити внесок в життя суспільства. Фізичне здоров’я неможливе без психічного здоров’я, адже вони багато чим повязані. Наші емоції та відчуття мають вплив на фізичне самопочуття та навпаки. Тому, наприклад, потрібно приділяти особливу увагу проблемам психічного здоров’я людей з хронічними фізичними захворюваннями, здоров’ю людей, що страждають на психічні захворювання, надаючи їм підтримку та професійну допомогу, коли це необхідно. 

Фактори що негативно впливають на психічне здоров’я: тривалі негативні стресові ситуації, невміння підтримувати адекватні відносини з оточуючими, конфлікти, недостатній відпочинок, малорухомий спосіб життя, зовнішні подразники (шум, фізичні перепони та ін.), фінансова нестабільність, невпевненість у завтрашньому дні, емоційне «вигорання», інформаційне перевантаження та інше. 

Психічне здоров’я це основа благополуччя і добробуту кожної людини, бо воно впливає на всі без винятку сфери життя особистості. З іншого боку, благополуччя і добробут кожного є основою ефективного економічного та соціального функціонування суспільства і піклуватися про нього є життєвою необхідністю для кожної громади світу. Загалом, здоров’я всього населення країни залежить від рівня благополуччя кожної людини. Ознайомитися детально з Політикою у сфері психічного здоров’я та психосоціальних потреб.  

В  своїй діяльності Товариство Червоного Хреста України приділяє особливу увагу піклуванню про психічне здоров’я осіб, сімей та спільнот, зокрема через проведення заходів з психосоціальної підтримки населення, співробітників та волонтерів. Діяльність ТЧХУ здійснюється у відповідності до Політики в сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, а також методичних матеріалів Центру з ПСП Міжнародної Федерації Товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця. 

 Така діяльність здійснюється Товариством вже 8 років. Від початку ескалації збройного конфлікту з 24 лютого 2022 року Товариство Червоного Хреста України збільшило діяльність з надання психосоціальної підтримки в областях України, оскільки така діяльність є вкрай необхідною в умовах, які склались.  Заходи з психосоціальної підтримки включають в себе групи підтримки, заняття з елементами творчості, , сімейні заходи, заняття для покращення благополуччя дітей та інші. Наразі така діяльність здійснюється в 22 областях України та Києві.

Окрім цього, Товариство Червоного Хреста також дбає про необхідну і важливу підтримку свої співробітників та волонтерів проводячи навчальні тренінги для волонтерів та співробітників, групи підтримки, а також неформальні заходи з метою підтримки. 

Пам`ятайте, що всі люди потребують підтримки. Ви не самотні! Поруч є завжди люди, які зрозуміють і допоможуть. Коли ви відчуваєте, що вам важко справитись самостійно звертатися за допомогою до фахівців! За психологічною підтримкою ви можете звернутись на гарячу лінію ТЧХУ 0 800 332 656. 

Бережіть власне психічне здоров`я та своїх близьких!