Міжнародне гуманітарне право: розповсюдження знань

Залучення молоді до гуманітарних питань та міжнародного гуманітарного права

У сучасному інформаційному середовищі не важко побачити наслідки війни і збройних конфліктів. Усвідомлення таких страждань і руйнувань приводить нас до запитання, чи є якесь правило або обмеження, яке можна застосовувати до насильницького збройного конфлікту? Так, є. Це і є сферою застосування міжнародного гуманітарного права (МГП).

МГП існує, щоб захистити тих, хто не брав, або більше не бере участь в бойових діях, і обмежує методи і засоби, що використовують під час збройного конфлікту. Міжнародний Комітет Червоного Хреста (МКЧХ) виступає в якості гаранта МГП. Одним із завдань є навчання держав, військових, депутатів і громадян принципів МГП. Товариство Червоного Хреста України (ТЧХУ) активно бере участь у навчанні та розповсюджені норм МГП.

У 2017 році стартує новий спільний проект Товариства Червоного Хреста України та Фінського Червоного Хреста “Тренер з МГП і Основоположних принципів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця”. Проект спрямований на посилення потенціалу Товариства у галузі розповсюдження знань про МГП та гуманітарні цінності. Майбутніх тренерів обирають серед волонтерів Товариства. На перший пілотний рік проекту були обрані 5 областей східної України: Донецька, Луганська, Дніпропетровська, Запорізька та Харківська.

Курс складається з чотирьох модулів, які досліджують:

 • природу гуманітарних дій та ролі сторонніх осіб;
 • необхідність регулювання збройних конфліктів та основні норми МГП;
 • імплементацію МГП;
 • питання про відповідальність, складності збройних конфліктів;
 • розвиток міжнародного правосуддя;
 • необхідність, а також вимоги гуманітарної діяльності в період збройних конфліктів;
 • важливість соціальної дії та участь молоді.

Чому важливо навчити молодь нормам міжнародного гуманітарного права? Наведемо 5 причин:

 1. Молоді люди все частіше страждають від збройних конфліктів.
 2. У світі фіксується неприйнятно велика кілька кількість різних форм насильства.
 3. Молодь піддається висвітленню насильства у ЗМІ, а також насильства в сфері розваг в більшому обсязі, ніж будь-коли – і це може зменшити їхню чутливість до впливу насильства.
 4. За часів соціальної і політичної напруженості програми, спрямовані на повагу до людської гідності, можуть мати непрямий заспокійливий вплив на молодих людей.
 5. Як держава, яка є стороною Женевських конвенцій, Україна має зобов’язання щодо поширення знань про МГП. Це включає в себе й роботу з молоддю. Товариство Червоного Хреста України є надійним партнером Уряду щодо поширення знань з МГП.

Метою проекту є створення пулу тренерів Товариства Червоного Хреста України з МГП по всій країні, щоб вони допомагали молодим людям розуміти, поважати і використовувати принципи гуманності в повсякденному житті, а також сприяти розвитку суспільної свідомості і громадянської відповідальності.