Інформування та зміцнення здоров’я громад

Інформування та зміцнення здоров’я громад

Інформування людей про підтримку здоровʼя та профілактику найпоширеніших захворювань є одним із сталих та довготривалих напрямків діяльності Українського Червоного Хреста.

Вже понад 100 років Український Червоний Хрест приділяє значну увагу інформуванню людей щодо турботи про власне здоров’я.

Ще від початку свого існування Український Червоний Хрест у 1920-х роках боролося з епідеміями висипного тифу та натуральної віспи, інформуючи людей про ці хвороби та методи профілактики, проводили вакцинацію від них, розповсюджували інформаційні матеріали тощо. Протягом свого існування Український Червоний Хрест підтримував систему охорони здоров’я країни, розповсюджував знання про здоровий спосіб життя та реагував на спалахи небезпечних інфекційних хвороб, гуманітарні та екологічні катастрофи.

Під час Чорнобильської трагедії, Український Червоний Хрест одним із перших розпочав гуманітарне реагування та допомогу постраждалим. Проводилася діагностика стану здоров’я громадян та забезпечення постраждалих потрібною гуманітарною допомогою. За ініціативи Українського Червоного Хреста почала діяти комплексна Чорнобильська програма, у рамках якої проводилися сотні тисяч дозиметричних обстежень та інформування людей щодо загрози радіаційної небезпеки.

З 1990-х років Український Червоний Хрест розпочав комплексні програми протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції: волонтери інформували населення щодо шляхів передачі цих інфекцій та профілактики, надавали допомогу хворим людям та приділяли значну увагу зниженню стигматизації цих захворювань.

У часи пандемії COVID-19 Український Червоний Хрест мобілізував усі свої можливі ресурси для протидії цій інфекції. Волонтери Українського Червоного Хреста регулярно в різних куточках країни проводили інформаційно-просвітницьку діяльність щодо COVID-19, інформували людей про шляхи поширення коронавірусної інфекції, про зменшення ризиків інфікування на COVID-19 тощо.

У 2021 році Український Червоний Хрест проводив інформаційні кампанії щодо вакцинації від COVID-19. По всій країні розповсюджувалися плакати та брошури, які інформували про COVID-19, створювалися серії відеороликів за участі відомих українських зірок.

З початку 2023 року Український Червоний Хрест реалізує новий проєкт — «Зміцнення здоров’я громад», який спрямований на розвиток у людей навичок щоденної турботи про власне здоровʼя. Проєкт передбачає інформування людей про:

  • Базові навички турботи про здоров’я;

  • Поведінкові навички, які можуть покращити стан здоров’я людини;

  • Найрозповсюдженіші захворювання, фактори їх виникнення та методи профілактики їх розвитку.

Волонтери Українського Червоного Хреста інформують людей щодо методів зміцнення здоровʼя переважно у віддалених громадах. Інформування відбувається під час групових занять, на яких мешканці громад отримують нові знання і навички щодо турботи про власне здоров’я. Також з мешканцями громад проводяться індивідуальні мотиваційні інтерв’ю, на яких волонтери допомагають змінювати поведінку людей заради покращення стану їх власного здоров’я.

В межах проєкту, волонтери:

  1. Навчають базовим навичкам турботи про власне здоров’я: вимірювання артеріального тиску, моніторинг стану власного здоров’я, впровадження звички регулярних фізичних активностей, регулярного і збалансованого харчування тощо;

  2. Інформують про здоровий спосіб життя, його складові та корисні поведінкові звички;

  3. Проводять мотиваційні інтерв’ю з мешканцями громади, які потребують підтримки задля зміни поведінки та покращення стану власного здоров’я. Наприклад, позбутися залежності від тютюну, дотримуватися раціонального харчування тощо;

  4. Інформують щодо найрозповсюдженіших неінфекційних хвороб (серцево-судинні захворювання, цукровий діабет тощо), фактори ризику виникнення цих захворювань та методи профілактики

  5. Розповсюджують інформацію про небезпечні інфекційні хвороби (туберкульоз, ВІЛ-інфекція, вірусні гепатити тощо), шляхи їх передачі та методи профілактики.