Навички, від яких залежить життя
Людина, без перебільшення, може потонути в ложці води або померти від того, що подавилася сухарем, а поруч не знайшлося нікого, хто б міг правильно надати допомогу, а не плескати бідолаху по спині – це насправді смертельно небезпечно! Через елементарне незнання наполегливий рятівник може тільки нашкодити.
– Перше, що потрібно зробити, – оцінити стан потерпілого, – розповідає в бесіді з нашим кореспондентом Наталя Кареліна, регіональний координатор тренінгового центру Товариства Червоного Хреста України «Школа першої допомоги» (далі – ШПД). – Коли потерпілий розмовляє та кашляє, цього буває достатньо для того, щоб чужорідне тіло самостійно залишило дихальні шляхи. Якщо потерпілий не може говорити та кашляти – значить, він не дихає, і необхідно негайно перейти до надання допомоги. Зробіть йому п’ять сильних, енергійних ударів по спині. Якщо це не допомогло, застосуйте прийом Геймліха. Для цього станьте у нього за спиною і обхопіть торс обома руками. Стисніть одну руку в кулак і ту сторону кисті, де розташований великий палець, покладіть постраждалому в епігастральній ділянці (нижче грудної клітини, але вище пупка). Долоню іншої руки покладіть поверх кулака. Швидким поштовхом вдавіть кулак у живіт потерпілого, різко згинаючи руки в ліктях, грудну клітку при цьому здавлювати не варто. За потреби повторіть прийом кілька разів, поки дихальні шляху не звільняться. У разі, якщо постраждала вагітна, – натискайте не на живіт, а на середину грудної клітки, дотримуючись граничної обережності.
Цьому та багатьом іншим прийомам надання першої допомоги при травмах, судомах, тому, як поводитися в екстремальній ситуації, вчать у нашій ШПД на базі Сумської обласної організації Товариства.
Базова програма розрахована на всіх бажаючих, незалежно від віку та освіти. Під час навчання особливу увагу ми приділяємо відпрацюванню отриманих навичок, в тому числі на спеціальних манекенах-тренажерах, що дозволяє опанувати не тільки теоретичні знання, а й практичні вміння. Базові програми навчання – 6, 12 і 48 годин, у групах від 8 до 14 осіб, щоб кожен міг відпрацювати навички та отримати якісні знання. В кінці курсу слухачі отримують сертифікат міжнародного зразка. Наша програма сертифікована European Reference Centre for First Aid Education, Париж.
Тренінги з першої допомоги ми проводимо і в установах, і на підприємствах, адже є постанова Кабміну та затверджений ним список професій, представники яких зобов’язані вміти надавати першу допомогу. Всі знають, що це входить у обов’язки поліцейських, рятувальників, але, крім них, навичками повинні володіти працівники Мінзв’язку, водії, соцпрацівники, чергові по режиму (охоронці) в навчальних закладах і багато інших. На підприємствах у кожному цеху на кожній зміні повинна бути така людина. На жаль, у Сумах одиниці мають відповідні навички, а з підприємств тренінги у нас проходили співробітники ТОВ «Гуала Кложерс», патронажні сім’ї Сумської області, співробітники СІЗО.
В ідеалі, такими навичками повинна володіти кожна людина. Нам дуже приємно, що телефонують люди, які пройшли у нас навчання, і розповідають, що отримані у нас знання стали їм у нагоді й вони змогли надати допомогу постраждалим.
Але не тільки навчанням першої допомоги займається Червоний Хрест. З 2014 року в обласній організації створено загін швидкого реагування, до якого входять волонтери. Їхнє завдання – надавати допомогу населенню у разі НС техногенного, природного характеру. Наприклад, наш загін був у Прилуках 9 та 10 жовтня. Ми відвозили гуманітарну допомогу, предмети першої необхідності постраждалим (нагадаємо, в ніч на 9 жовтня поблизу м. Ічня Чернігівської області на 6-му арсеналі, розташованому в районі селищ Дружба і Августівка, вибухнули снаряди. До Прилук було евакуйовано близько 10 тисяч жителів. – Н.С.).
Ніка Слобідська, газета «Ваш Шанс»