Виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України

Виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України

На початку серпня 2017 року набула чинності Інструкція про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України. Інструкція була попередньо схвалена Міністерством закордонних справ. Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та Міністерством охорони здоров’я.

Інструкція МІСТИТЬ:

∙ Загальні положення міжнародного гуманітарного права (“МГП”);

∙ Заборонені методи і засоби ведення війни;

∙ Норми МГП про планування та ведення бойових дій;

∙ Норми МГП про організацію бойових дій;

∙ Особливості ведення бойових дій військовими частинами, повітряними і військово-морськими силами Збройних Сил України;

∙ Порядок застосування норм МГП в залежності від осіб і об’єктів їх застосування;

∙ Основні питання, пов’язані з забороною або обмеженням використання деяких видів зброї, що може мати не вибіркову дію.

Відповідно до Інструкції, норми МГП застосовуються як у міжнародних, так і у внутрішніх збройних конфліктах. Крім цього, норми МГП застосовуються і у разі порушень внутрішнього порядку, які не розглядаються як збройний конфлікт. Інструкція вводить ті ж загальні обмеження на проведення бойових дій, які передбачає МГП, такі як заборона на невибірковий обстріл, напад на цивільних осіб, знищення або зайняття ворожої чи цивільної власності, крім випадків військової необхідності. Інструкція також наголошує на захисті цивільних осіб при виборі місця і способу розміщення військ, проведенні бойових операцій з мінімальною шкодою для цивільного населення, включаючи використання карт з маркуванням охоронюваних і цивільних об’єктів, а також стандартизованих знаків для позначення мінних полів.

Однією з важливих особливостей документа є те, що Інструкція передбачає індивідуальну кримінальну та дисциплінарну відповідальність фізичних осіб за порушення норм МГП у формі індивідуальних або колективних дій, включаючи відповідальність за невибірковий обстріл і порушення майнових прав (великомасштабне руйнування майна, привласнення майна у великих розмірах, знищення або розграбування майна і т. д.). Відносно майнових прав Інструкція вказує, що після припинення бойових дій командири і місцева адміністрація повинні узгодити передачу цивільного майна, тимчасово використовуваного військовими, його власникам.

Відповідно до Інструкції, порушення є серйозним, розглядається як військовий злочин та призводить до кримінальної відповідальності, якщо його ціллю були:

∙ Люди;

∙ Майно;

∙ Якщо воно вчинено шляхом віроломного використання міжнародно-визнаних розпізнавальних емблем (знаків) і сигналів;

Цей правовий документ у поєднанні зі Статутом Збройних Сил визначає порядок поведінки для військових і забезпечує захист цивільних осіб, як того вимагає МГП. Інструкція приділяє мало уваги праву на реституцію та компенсацію за правом на житло, землю і майно (ЖЗМ), хоча такі права отримують все більше визнання у сучасному правовому розвитку МГП.

Євгенія Лук’янченко

Національний координатор з міжнародного гуманітраного права