14 травня – дата прийняття Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту

14 травня – дата прийняття Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту

Цього дня, 14 травня 1954 року була прийнята Гаазька конвенція про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту [1]. Ця конвенція стала першим міжнародним договором, що стосується охорони культурної спадщини під час війни у світовому масштабі. Зокрема, держави-учасниці, які підписали конвенцію, зобов’язуються поважати культурні цінності, які знаходяться на їхній території, або території інших країн. Забороняються будь-які дії, що можуть призвести до зруйнування або пошкодження таких об’єктів.

Конвенція передбачає, що договірні сторони мають захищати культурні цінності та притягати до кримінальної відповідальності осіб, винних у порушенні її норм. Окремо визначено, що сторони повинні запобігати протизаконному вивезенню культурних цінностей з окупованих територій. Якщо це сталося, сторона, яка здійснила такі дії має забезпечити зберігання та захист таких цінностей, а після закінчення воєнних дій повернути їх на місце, звідки вони були вивезені. Для позначення культурних цінностей було встановлено окремий розпізнавальний знак у вигляді загостреного знизу щита, розділеного на чотири частини синього та білого кольору.

Гаазька конвенція про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту є важливим багатостороннім договором у сфері міжнародного гуманітарного права (МГП). Вона має два додаткові протоколи: від 14 травня 1954 р. [2] та 26 травня 1999 р. [3], які прийняті з метою удосконалення захисту культурних цінностей і створення системи посиленого захисту спеціально виділених категорій культурних цінностей.

Україна є частиною Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту. Зокрема, забезпечення формування та реалізацію державної політики у сферах охорони культурної спадщини покладено на Міністерство культури та стратегічних комунікацій України [4]. Для впровадження норм конвенції, у нашій країні створена національна нормативно-правова база. На міжнародному рівні обов’язок контролювати дотримання конвенції та сприяти захисту і збереженню культурних цінностей покладено на ЮНЕСКО.

В межах розповсюдження знань про міжнародне гуманітарне право, Український Червоний Хрест продовжує інформувати населення про визначні дати та важливі міжнародні договори у сфері МГП. А також надає Міністерству культури та стратегічних комунікацій України, іншим державним органам підтримку в імплементації норм МГП на національному рівні.

Джерела:

  1. https://www.unesco.org/en/legal-affairs/convention-protection-cultural-property-event-armed-conflict-regulations-execution-convention?hub=415
  2. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_722#Text
  3. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_001-99#Text
  4. https://mcsc.gov.ua/kulturna-spadshchyna/zakhyst-kulturnykh-tsinnostey-u-razi-zbroynoho-konfliktu/