Міжнародна конференція Нацгвардії з МГП за підтримки Українського Червоного Хреста

Міжнародна конференція Нацгвардії з МГП за підтримки Українського Червоного Хреста

У столиці пройшла міжнародна науково-практична конференція «Міжнародне гуманітарне право та основи безпеки у період збройних конфліктів», організована Київським інститутом Національної гвардії України спільно з Українським Червоним Хрестом. Захід, що відбувся 6 лютого 2025 року зібрав представників державних органів, науковців та дослідників у сфері міжнародного права. До участі в панельних дискусіях долучилися тренери з міжнародного гуманітарного права та представники Департаменту гуманітарного доступу та захисту Українського Червоного Хреста.

Основною темою обговорення стали порушення в ході російсько-української війни норм міжнародного гуманітарного права (МГП) — галузі права, яке встановлює правила ведення збройних конфліктів. Висловити своє бачення ситуації, обмінятися досвідом та внести конструктивні пропозиції змогли представники державних наукових, правоохоронних та оборонних відомств. Також на конференції був презентований «Термінологічний словник міжнародного гуманітарного права» виданий Київським інститутом Національної гвардії України за сприяння Українського Червоного Хреста.

Проблематика реалізації норм міжнародного гуманітарного права

Головне завдання МГП — це захист осіб, які не беруть безпосередньої участі у воєнних діях, а також тих, які перестали брати в них участь у результаті хвороби, поранення або будь-якої іншої причини, незалежно від їх раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мови або інших ознак. На жаль, під час війни в Україні норми міжнародного гуманітарного права зазнають систематичних порушень. Проте, вони залишаються основним фундаментом у забезпеченні захисту жертв збройних конфліктів.

Програма заходу охоплювала найважливіші питання, проблеми та виклики, з якими стикаються сили оборони України та цивільне населення під час війни. Зокрема, на двох панельних дискусіях були обговорені такі теми:

  • Глобальні виклики дотримання МГП, дієві стратегії та майбутні кроки.
  • Міжнародне гуманітарне право: питання легітимації та реалізації.
  • Добровільні звіти як інструмент звітування держав про імплементацію МГП.
  • Підходи до імплементації норм МГП в діяльності Національної гвардії України.
  • Роль громадських організацій у забезпеченні міжнародного гуманітарного права під час збройного конфлікту.
  • Діяльність Українського Червоного Хреста у сфері МГП.
  • Актуальні проблеми міжнародної співпраці у підготовці з напрямку МГП в секторі безпеки та оборони.
  • Поширення міжнародного гуманітарного права в освітніх процесах.
  • Міжнародне гуманітарне право часів війни у координатах національної історичної пам’яті.
  • Діяльність Українського Червоного Хреста з гуманітарного доступу та мінної безпеки.
  • Обов’язок оцінки нових видів зброї на відповідність міжнародному праву і становлення механізму його реалізації в України.
  • Протидія кіберзлочинності: сучасні підходи та перспективи реалізації Конвенції Генеральної Асамблеї ООН від 24 грудня 2024 року.
  • Про заборону нормами гуманітарного права повторного враження об’єктів противника (поза лінією бойового зіткнення) протягом розумного часу з метою виділення часу рятівникам на операцію спасіння.
  • Особливості надання медичної допомоги під час воєнного стану.

Наразі забезпечення реалізації норм міжнародного гуманітарного права потребує консолідації спільних зусиль на національному та міжнародному рівні, саме тому організація спеціалізованої конференції в Україні стала важливим етапом у досягненні цієї мети.

«Підсумовуючи результати конференції, висловлюємо спільну думку щодо необхідності подальшого зміцнення міжнародного співробітництва, вдосконалення правових механізмів захисту цивільного населення та розробки нових підходів до забезпечення безпеки у зонах конфліктів. Наступні кроки мають полягати у активізації взаємодії між державними та міжнародними структурами, розробці рекомендацій для посилення правового регулювання та створення платформ для обміну досвідом, координації дій та подальшої взаємодії Київського інституту національної гвардії України з Українським Червоним Хрестом», — зазначив начальник кафедри правового забезпечення та правоохоронної діяльності факультету забезпечення державної безпеки КІНГУ Олексій Волуйко.

Про важливість проведення таких заходів у тісній співпраці з державними органами наголосила і керівник Департаменту гуманітарного доступу та захисту Українського Червоного Хреста Світлана Авраменко:

«Дотримання норм міжнародного гуманітарного права є основою у багатьох векторах соціально-гуманітарного напрямку, зокрема і в аспекті протимінної діяльності. Посилення співпраці з представниками органів влади, молодими спеціалістами та науковою спільнотою є фундаментом для подальшого захисту цивільного населення від вибухонебезпечних залишків війни та створення умов для сталого розвитку країни».

Український Червоний Хрест продовжує підтримувати важливі ініціативи з поширення знань про міжнародне гуманітарне право на національному рівні та міжнародній арені, допомагаючи державі у імплементації його норм, спрямованих на захист жертв війни та відновлення справедливості для постраждалих. Висловлюємо подяку Британському Червоному Хресту та Данському Червоному Хресту за підтримку організації заходу.