Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця має три емблеми. Кожна з емблем має захисний статус, визначений міжнародним правом у Першій Женевській Конвенції 1949 року та Третьому Додатковому Протоколі до Конвенції 2005 року.
Емблеми використовуються із захисною та розпізнавальною метою.
Згідно із Законом України «Про символіку Червоного Хреста і Червоного Півмісяця в Україні» від 8 липня 1999 р. Товариство Червоного Хреста України має виключне право на використання емблеми Червоного Хреста, передбаченої його Статутом, для цілей, визначених Міжнародними конференціями відповідно до Женевських Конвенцій 1949 року, що підлягають обов’язковому виконанню.
Напад на людину, обладнання або установу, які захищені емблемою, означає порушення вимог Женевських Конвенцій, а ті, що здійснили це порушення, несуть кримінальну відповідальність, яка прирівнюється до воєнного злочину.
Якщо емблема використовується із розпізнавальною метою, це означає, що певні люди або об’єкти мають відношення до діяльності Міжнародного руху.
Національне товариство може використовувати емблему у мирний час для позначення своєї приналежності до Міжнародного руху та відповідності його дій Основоположним принципам і правилам Міжнародного руху.
Три емблеми Міжнародного руху регламентуються Женевськими Конвенціями, Третім Додатковим Протоколом (22-го жовтня 2009 року Верховна Рада України ратифікувала 3-й Додатковий Протокол до Женевських Конвенцій від 12-го серпня 1949 року «Про Червоний Хрест») та національним законодавством і дають змогу Міжнародному руху надавати захист і допомогу та проявляти справжню гуманність до мільйонів поранених, полонених, а також родин, розлучених під час війн та сучасних збройних конфліктів.
Емблема Червоного Кристала використовується у випадках, коли емблема Червоного Півмісяця не може бути застосована.
Згідно з чинними правилами, членство у Міжнародному русі зобов’язує національне товариство кожної країни використовувати лише одну із цих емблем як свій відмінний знак.